Kategorie
Spis wiedzy

Znaczenie koloru

 

 

Kolor jest niewątpliwie narzędziem psychologicznym, które w subtelny sposób zachęca do zakupu produktu czy usługi. Tak jak zachęca również odstrasza, drażni bądź uspokaja.

Skąd bierze się niechęć do koloru, w którym ktoś inny wygląda świetnie?? Czy faktycznie chodzi tu o inną karnację, kolor oczu czy kolor włosów?? Myślisz sobie zielony to nie to, to  nie mój kolor, zdecydowanie odpada. Przypadek sprawia ( zapewne prezent od chłopaka, któremu nie chcesz sprawć przykrości 😉 ), że zakładasz ten kolor i ktoś Tobie mówi "wyglądasz rewelacyjnie, to jest Twój kolor"!! Ale Ty czujesz, że on Tobie nie pasuje. Choć do zielonego nic nie masz, przecięż to całkiem ładny kolor 🙂 I tu warto sobie uświadomić, że to nasza podświadomość kształtuje uwielnienie do poszczególnych kolorów, a nichęć do pozostałych.

Jeśli nie podoba się Tobie zielony to go nie założysz i żadna siła nie sprawi, że to będzie Twój główny kolor w Twojej garderobie. Nawet jeśli okaże się, że według analizy kolorystycznej to będzie kolor wpisany w Twoją paletę kolorystyczną, czy nawet zostanie okrzyknięty największym hitem sezonu, Ty go po prostu nie założysz. A jeśli lubisz czarny i doskonale się w nim czujesz to będziesz go nosić, nie zwracając uwagi na to czy ktoś powie, że to nie jest Twój kolor, czy po prostu wygądasz w nim niekorzystnie.

Nikt nie zastanawia się z jakiego powodu coś nam się podoba, czy z jakiego powodu coś nam się nie podoba. Myślimy, że to kwestia gustu. A tym czasem zakładając kolor on odzwierciedla nasz nastrój, potrzebę czy pragniena. 

 

 

Barwa czystości i niewinności, bezpieczeństwa (np. chrzest, komunia i szlachetnych zamiarów). To barwa radości i mądrości. Jest najbardziej neutralnym kolorem. Oznacza również źródło życia, prawdę i zwycięstwo dobra nad złem. Kiedyś w początku chrześcijaństwa biały był kolorem żałobnym, a w kulturze wschodu jest nim do dziś. Np. w Japonii po śmierci członka rodziny dom ozdabia się cały na biało.

Biały kolor noszą osoby, które nie lubią ograniczeń i starają się być za wszelką cenę niezależe. Zwolennicy bieli dążą do podkreślenia własnej indywisualności, dojżałości i samodzielności.

Biel przesyła komunikat: zrób mi miejsce abym mógł działać, pokaże Tobie co potrafię i to jaki jestem doskonały, chcę wolności aby zebrać jak najwięcej nowych dościwadczeń.

 

 

To władza i intelektualny przebłysk, jest to kolor oświecenia, blasku, rasości i optymizmu. Z żółtej barwy emanuje potrzeba kontaktu z drugą osobą, potrzeba dzielenia się tą radością i zdobytą wiedzą. Żółty to niewątpliwie ulubiony kolor buddyjskich lamów.

Jest to kolor słońca i oznacza najwyższe wartości i władzę. Stopniowo żółty stał się symbolem zdrady, fałszu, bezwstydu, wrogości.

Odcień cytryny sympbolizuje nienawiść i zdradę (w malarstwie Judasz przedstawiony jest w żółtej szacie).

Ubranie żółtego koloru pomoże w sytuacji gdy musimy porozumieć się z kimś w ważnej dla nas sprawie. Sprawdzi się podczas prowadzenia wykładów czy handlowych negocjacji.

Żółty przesyła komunikat: prośbę o wysłuchanie, porozmawiaj ze mną, spróbuj mnie zrozumieć, mam Tobie tyle do powiedzenia, nie chce być sam, potrzebuję Ciebie by móc z Tobą porozmawiać, dzielić się wrażeniami.

 

 

 

 

 

To najbardziej ekstrawagancki kolor. Jest ciepły i pełny energii. Kojaży się z żywością i soczystością owoców, egzotycznymi barwami i kwiatami.  Na myśl o nim pojawia się przepiękny obraz zachodu słońca. Sprawia miłe wrażenie, wysyła sygnał spontaniczności, żywości i przyjaznym nastawienu. Osoby, które ubierają się na pomarańczowo to często dobrzy kucharze. Pomarańczowy pozwala odzyskać optymizm i odnaleźć cel w życiu. Pomaga odczuć poszerzenie możliwości i przybędzie zdecydowania.

Pomarańczowy przesyła komunikat: doskonale sobie radzę w życiu, mam dużo energii by osiągnąć wszystko czego pragnę, mam konkretne cele.

 

 

To barwa piekła i szatana, nieczystości, zaciemnione światło Boże. Symbolizuje cieność i kłamstwo.

Jako kolor pomarańczowy symbolizuje małżeństwo, gościnność, życzliwość.

Opinie na temat rudego są skrajne, od kpin aż po podziw. Istnieje wiele stereotypów i najczęściej jednak jest kojażony z rydymi włosami, a ich posiadacze są osoby o ognistym temperamencie. W starożytnym Egipcie osoby o rudych włosach często były grzebane żywcem, jako ofiara dla boga Ozyrysa, zaź starożytni Grecy wierzyli, że osoby o tym kolorze włosów staja się po śmierci wampirami.

Obecnie rudy kolor nie jest za często zakładany gdyż kojarzy się z czymś fałszywym, nieufnym i brzydki.

Rudy przesyła komunikat: uważaj mam temperament i nie zawacham się go użyć.

 

 

 

 

To mieszanka białego i pomarańczowego, a znaczenie tych kolorów zależny od, tego która barwa jest bardziej intensywana. Ogólnie ujmując wskazyje na osobę konkretną i praktyczną, która emanuje ciepłem i potrafi szybko nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Ma w sobie dużo dziecinnej radości i wiary w siebie, nie boję się zmian i zaczyną od początku, z zapałem zabieram się do działania.

Brzoskwinia przesyłają komunikat: o niezależności emocjonalnej, mogę robić to co chce, mam silną potrzebę umacniać uczucia innych.

 

 

To barwa władzy. Kolor królewski i najwyższego kapłana. Oznacza krew, ogień, wojnę i rządzę. Kolor miłości, uczucia, namiętności, płodności i odwagi. Jasna czerwień oznacza miłosierdzie.

Czerwień to kolor, który budzi najwięcej emocji. Kojarzy się z krwią, z życiem, energią, działaniem, lecz w dużej ilości wywołuje agresją. Jest to barwa o działaniu pobudzającym, zachęcającym do akcji. W naturalny sposób przyciąga oko w prowadzając w stan ekscytacji. Symbolicznie wiąże się z działaniem, energią, dynamizmem i agresją.

Czerwień przesyła komunikat: rozsadza mnie energia, chcę kochać, chcę działać, zauważ mnie, doceń mnie i moje możliwości i pozwól mi się zrealizować, przecież jestem najlepszy, jestem bezpośredni i mam silny charakter, dobrze wiem czego chcę i zazwyczaj to dostaje.

 

 

Różowy to mieszanka czerwieni i bieli. To kolor młodości, wdzięku, pogody ducha, miłości i namietności. Kojarzy się z delikatnoscią dziecięcego świata. Ma w sobie ciepło, miłą dziewczęcą naturę.

Różowy preferują osoby, których dzieciństwo było zbyt krótkie, a nawet smutne – prawdopodobie nie zaznały ciepła i czułości. Podświadomie domagają się tych uczuć tu i teraz od otoczenia. W emocjach tych osób odnajdziemy coś dziecinnego, a ich reakcje na niektóre sytuacje mogą odbiegać od typowych reakcji osób dorosłych.

Różowy przesyła komunikat: zaopiekuj sie mną, kochaj mnie, chcę matczynej miłości i czułości, pozwól mi być dzieckie, jestem niesamowicie wrażliwy i uczucowy.

 

 

To kolor pomiędy niebieskim, a cyjanem. Oznacza czyste niebo, spokój i kontemplacje. Symbolizuje mądrość, lojalność i niezależność. Osoby wybierające błękit są analitykami, mają dużą wyobraźnie, są niezwykle spostrzegawcze, mają dużą wyobraźnie i talent twórczy. Błękit nieba w porze południa to najbardziej twórcza i artystyczna barwa. Osoby ubrane w błękit lubią tworzyć rzeczy, które mogą przydać się innym i lubią wnieść swój wkład w nowe inwencje.

Błękit przesyła komunikat: mam dużą wyobraźnie więc proszę nie ograniczaj mnie, jestem samodzielny i niezależny, jestem czasem spięnty ale potrzebuję czasu by się rozluźnić, chodzę z głową w chmurach ale panuje nad sytuacją.

 

 

Kolor nieba i oceanu. Jest to kolor osób inteligentnych i tworczych. To także kolor ludzi, którzy chcą zapisać się w pamięci innych osób, jako społeczni dziłacze, artyści czy pisarze. Symbolizuje wytrwałość, niezależność oraz lojalność.

Niebieski przesyła komunikat: chcę być niepowtarzalny, niezwykły, niezależny, chcę zdobyć sławę i uznanie, jestem mądry, inteligentny i  tworczy.

 

 

To kolor zasad i porząsku. Kojarzy się z atramentem, pracą, rządzaniem i mundurem. Jest to kolor dyscypliny, związany ze zdobywaniem nauki i władzy. Odpowiedni kolor dla osób, które chcą przewodzić innymi (dla dyrektorów, dowódcy itp). Osoby noszące kolor granatowy uwielbiają porządek, dyscyplinę, a najlepiej się czują kiedy mają wszystko pod kontrolą. Pragną często odpowiadać za wszystkich i za wszystko. Granat związany jest z inteligencją, przywództwem, odpowiedzialnością i samowystalczalnoscią.

Granatowy przesyła komunikat: chcę kontrolować wszytsko i wszystkich, jestem odpowiedzialny, wiem wszystko i najlepiej wszystko zrobię, zaufaj mi chcę Tobą kierować.

 

 

To kolor zadumy, a nawet żałoby. Symbolizuje czas narodzin Chrystusa. To charakterystyczna zewnętrza otoczka płomienia, to tajemniczy blask zachodzącego słońca. To kolor księży i egzoteryków, a także kolor osób poszukujących odpowiedzi na pytania z dziedziny sensu życia i śmierci. Fiolet ma właściwości kojące i wyciszające, pobudza by oderwać się od codzienności i poszukać czegoś więcej. Wybierając fiolet odznaczasz się intuicją, uczuciem, wielkoduszkością i władzą. Fani fioletu są wrażliwi i z trudem ufają innym tak do końca. Odznaczaja ich głęboka wiara. Potrafią pomóc nie tylko sobie, ale i innym w znalezieniu właściwej drogi.

Fioletowy przesyła komunikat: jestem uduchowiony, chcę poznać odpowiedzi na wszytskie pytania, jestem wrażliwy, mam niezwykłe zainteresowania, wyróżniam się z pośród innych ludzi, mam głęboką wiarę.

 

 

To kolor życia i roślin, barwa nadziei na szczęście i zwycięstwo, wyciszenie i kontenplacje. Zielony jest kolorem kompromisu, symbolizuje płodność i nieśmiertelność, a także miłość jako bardzo silne uczucie związane z zazdrością i zawiścią.

Zielony to łąki i lasy – ożywcze, przyjazne, wyciszające. Zielony kojarzy się z odpoczynkiem na łonie natury, z całkowitym relaksem. Przyroda całkowicie harmonizuje z resztą krajobrazu, a ubrania w kolorze zieleni dają nam część tej harmonii. W zabieganym świecie tego wyciszenia i odprężenia nam brakuje, dlatego warto sięgnąć po zielone ukojenie. To kolor dla tych osób, które są wewnętrznie zmęczone, które czują wewnętrzny chaos. Będzie to najlepszy kolor dla tych którzy czują potrzebę uporządkowania swoich emocji.

Zielony przesyła komunikat: chcę się wyciszyć i skupić na sobie by odnaleźć równowagę, jestem bardzo wrażliwy, pragnę harmonii.

 

 

Jest to symbol zmęczenia, apatii, braku energii, rezygnację czy rozpacz. Szary ma w sobie nie wiele energii i dlatego ubrając się w ten kolor często jesteśmy postrzegani jako pasywni, zestresowani, nadmiernie obciążęni i nie zrealizowni.  Symbolizuje również powagę i inteligencję. Szary to tajemniczość, cień i mrok. Podkreśla potrzebę dochowania sekretu, ukrycia się przed światem ze swoimi sprawami. Osoby ubrane na szaro pokazują, że doskonale sobie radzą same i nie potrzebują żadnej pomocy. Chcą pozostać w ukryciu i nie chcą zwracać na siebie uwagi.

Szary przesyła komunikat: chcę być sam ze sobą, zostaw mnie w spokoju, chcę zachować swoje problemy dla siebie i nie chcę się nimi dzielić, chcę ciszy, harmonii i równowagi, sam sobie poradzę ze swoimi sprawami.

 

 

Czarny został przyjęty za kolor negatywny. To kolor nocy, grzechu, niewiary, świerci. Symbolizuje upadych aniołów, gniew. Jest także oznaką pokory, obumarcia dla świata. Oznacza również nieugiętość. Czarny to noc, ciemność, a przede wszytskim żałoba. W naszej kulturze oznacza tęsknotę za kimś, kto odszedł na zawsze. Czarny mówi o wewnętrznej żałobie, tęsknotcie za utroconą miłoscią, jest żalem, pokazuje potrzebę zaspokojenia wewnętrzenej pustki, rozpaczy czy wyciszenia.

Czarny to również sposób odcięcia się od świata, obrażamy się bo coś nam nie wychodzi, kiedyś ureguluje swoje emocje i poradzę sobie ze wszystkim i wrócę na właściwe tory. Wybierając czerń jesteś zazwyczaj postrzegany jako osoba zdyscyplinowana, niezależna, obdarzona silną wolą i własnymi przekonaniami. Często stosowana czerń jest dla dodania sobie siły i ochrony, ale może ona stworzyć barierę między tobą, a innymi. Może również sprawić, że nie zechcesz się z nikim niczym dzielić i zamkniesz się w swoim własnym świecie.

Czarny przesyła komunikat: o tęsknocie za miłością, chcę uporać się ze swoim smutkiem i tęsknotą, sam odnajdę w sobie energię do działania, chcę sam rozwiązać swoje sprawy, a z drugiej strony jestem silny, mam własne przekonania, jestem niezależy i zdyscyplinowany.

 

 

Niestety brąz jest uważany za najbrzydszy ze wszystkich kolorów. Symbolizuje pokorę i biedę. Kolor brązowy przypomina świeżo zaoraną ziemię, pole ukazujące się wiosną spod resztki śniegu. To przede wszystkim symbol ziemi, który daje stabilizacje, spokój, poczucie bezpieczeństwa.

Osoby noszące brąz charakteryzują się brakiem pewności siebie, spokoju i stabilizacji. Przyszłość jest dla nich dużą niewiadomą i niepewnością, budzi w nich lęk. Chcieliby znaleźć grunt pod stopami, który pozwoli im spokojnie iść przez życie. Poszukują oparcia w samym sobie. Osoby, które lubią brąz nie wierzą we własne siły. Wątpią we własne umiejętności, obawiają się że nie są wystarczająco dokładni i sumienni dlatego starają się podwójnie by ich praca wyszła perfekcyjenie. Zwolennicy brązu są również uczciwi, praktyczni, pomocni i uporządkowani.  Jedni widzą ich jako bezpieczeństwo, a inni jako skałę.

Brązowy przesyła komunikat: boję się, brak mi wiary we własne możliwości, jestem uczciwy i sumienny.

 

To mieszanka brązu i bieli. Osoby które, ubierają  się w te kolory wysyłają sygnał o wewnętrznym niepokoju i braku poczucia pewności siebie ale mimo to próbują coś ciekawego zrobić ze swoim życiem, szukając przestrzeni do działania. Chcą udowodnić sobie i innym, że wiele potrafią jeśli tylko da się im szansę. To barwa, która zawiera w sobie elementy wolnności, swobody, przestrzeni i mają działanie relaksujące i odprężające. Beżowy uważany jest za kolor uniwersalne, elegancie oraz odpowiednie na każdą okazję.

Beżowy przesyłają komunikat: daj mi szansę, a udowodnię Tobie że sobie poradzę, boję się i nie jestem pewny siebie ale podejmę wyzwanie.

 

 

To kolor niezwykle cennego kruszcu. Srebrny sprawia, że stajemy się odaważni i odpowiedzialni. Kolor srebrny daje zrozumienie, wsparcie, a osoby które zakładają ten kolor wysyłają komunikat "chcę Tobie pomóc". Takiej osobie można zaufać, natomiast ona sama ma ograniczone zaufanie. Ten kolor charakteryzuje tolerancja, skromność czy niepoprawny romantyzm. Nie lubią i nie tolerują wyrządzania krzywdy. Osoby zakładające srebro są postrzegane jako osoby honorowe i rycerskie.

Srebrny przesyła komunikat: jestem w stanie Tobie pomóc i możesz na mnie liczyć, poradze sobie i nie boje się wyzwań, jestem godny zaufania.

 

 

Kolor ten kojarzy się z bogactwem i przepychem. Osoby noszące kolor złota zrobią wszystko by zrealizować swoje cele. Tu najważniejszą jest zasada wygrać za wszelką cenę.

Zwolennicy tego kolor często postrzegani są jako osoby wyniosłe, wywyższające się, muszą być zawsze najlepsze, pragną być na pierwszym planie. Nie lubią przegrywać i nie umią przyznać się do błędu, pragną mieć kontrolę i rządzić innymi ludźmi. Złoty jest niewątpliwie kolorem dobrobytu. Osoby, które wybierają złoto mają bardzo bogatą naturę, a dla innych stanowią niebezpieczeństwo. Zawsze sięgają po gwiazdy i nie zadowalają się niczym mniejszym. Kochają splendor, wielkość i mnogość.

Złoty przesyła komunikat: jestem wspaniały, jestem wielki i zawsze wart swojej uwagi, wiem co najlepsze  i zawsze to zdobędę.

 

 

10 odpowiedzi na “Znaczenie koloru”

My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’m
looking for. Would you offer guest writers to write content in your case?
I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a number
of the subjects you write concerning here. Again, awesome web site!

Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at some of the
articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it
and checking back frequently!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *