Kategorie
Poradnik Spis wiedzy Typy sylwetki

Typy kobiecej sylwetki – co nosić, a czego unikać

 

 

Za kształt naszej sylwetki w dużym stopniu odpowiadają geny i to co nam podarowali przodkowie nie zawsze nam się podoba. Z reguły nam coś nie pasuje… albo mamy za dużo albo za mało. Oczywiście możemy naszą figurę udoskonalić poprzez różnego rodzaju diety, ćwiczenia oraz odpowiednie ubranie. Żeby dobrać odpowiednią bluzkę, spódnicę, sukienkę czy dodatki należy dobrze poznać swoje kształty. 

Jak wiemy jest kilka podziałów na typy sylwetek od czterech podstawowych do dwunasty, a nawet i więcej – jest to uzależnione od osoby, którą poniesie fantazja. Te podziały mogą być mnożone w nieskończoność – pytanie tylko w jakim celu?? Np. typ sylwetki Y (odwrócony trójkąt) zawsze będzie musiał równoważyć szerokie ramiona i nie ważne ile różnych odmian takiego trójkąta będzie się wyróżniało. Skupienie się na wielu niepotrzebnych szczegółach będzie wprowadzało tylko niepotrzebne zamieszanie, a potem już nikt nie będzie wiedział jaki typ sylwetki prezentuje. Dlatego ja uważam, że najlepiej stosować jasny i zrozumiały podział, a przede wszystkim łatwy do zastosowania. Bo przecież nie chodzi o to żeby komplikować sobie życie.

Nie ma sensu narzekać na swoją figurę – "idealna figura" nie istnieje!! Wystarczy się tylko zastanowić jak ją ulepszyć. Jest duże ułatwienie ponieważ każda kobieta jest przypisana do określonego typu sylwetki. Wystarczy jedynie ją odpowiednio zdefiniować i ubrać się zgodnie z pewnymi zasadami. 

Każdy człowiek różni się od siebie anatomią swojego ciała i to chyba rzecz oczywista. Taki się urodził i należy to zaakceptować. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że osoby, które nie posiadają idealnej sylwetki nie mogą świetnie wyglądać. A tak na marginesie ile osób na świecie ma idealne kształty?? hmmmm… 

Sekret w tym, by umieć zatuszować niedoskonałości, które posiada każdy z nas, to co nam się nie podoba,  a uwydatnić te atuty jakie są dla nas samych charakterystyczne i piękne.

Aby bezbłędnie tego dokonać, trzeba poznać swoje ciało i określić jaką mamy sylwetkę. Oczywiście na oko nie dokonamy właściwej oceny, dlatego najlepiej będzie i najdokładniej poznać odpowiedni typ sylwetki w sposób pomiarowy.

Dobrze teraz przechodzimy do konkretów. Poniżej przedstawie pięć podstawowych typów kobiecej sylwetki, cechy charakterystyczne poszczególnej figury, co ubrać, a czego unikać.

 

 

 

 

– Typ sylwetki I (prostokąt/rectangle) [inne nazwy: cegła, kolumna, typ H]

– Typ sylwetki Y (odwrócony trójkąt/ inverted triangle) [inne nazwy: rożek, truskawka]

– Typ sylwetki A (gruszka/pear) [inne nazwy: trójkąt, łyżka]

– Typ sylwetki X (klepsydra/hourglasse) [inne nazwy: dwa odwrócone trójkąty,8]

– Typ sylwetki O (jabłko/apple) [inne nazwy: okrąg, owal]

 

 

 

Typ sylwetki I (prostokąt)

Jak wygląda sylwetka?? 

U kobiet o takim typie figury najbardziej odznaczają się ramiona, łatwo można osiągnąć chłopięcą lub wręcz męską sylwetkę, bez wyraźnej linii talii. Ramiona i biodra są podobnej szerokości, sylwetka może być bardzo szczupła z długimi nogami lub masywna. Uda są przedłużeniem linii bioder, a piersi z reguły są małe lub średnie. Może występować brzuszek, ale jest proporcjonalny do sylwetki i piersi (nie jest większy od biustu).

Co poprawiamy??

Należy stworzyć talię oraz linię bioder ale przed wszystkim ukryć ramion.

Jak poprawiamy?? 

Podkreślamy talię stosując spódnicę lub spodnie z wysokim stanem, każdego rodzaju paski, wiązania, odcięcia w pasie, rozszerzane spódnice z drobnymi plisami, małymi marszczeniami zaczynającymi się od góry. Głębokie dekolty w kształcie litery "V" optycznie podkreślą talię. Podkreślamy również biust poprzez marszczenia, zaszewki, żaboty. Możemy poszaleć z jasnymi kolorami i wzorami w całym ubraniu, jednak zawsze musimy stworzyć talię i podkreślić biust. Ramiona ukrywamy długimi rękawami. 

 

Należy pamiętać, że oprócz obowiązkowego utworzenia linii talii i linii bioder, pomocne będą wszelkie łagodne linie, czyli zaokrąglone końce, wybieramy wzory na bazie kół, kółeczek, elips itp., buty z zaokrąglonym noskiem, biżuterię w okrągłych kształtach, spódnice z lżejszych materiałów. 

Przy sylwetce prostokątnej o długich nogach możemy bardziej zaszaleć: np. spodnie biodrówki o dowolnej długości nogawki. Dobrze wytworzą krągłości kroje ołówkowe, zwłaszcza te z podwyższonym stanem i dodatkowo podkreślone kontrastowym paskiem. Wcięcie w talii podkreślą krótkie żakiety zapinane na jeden guzik na wysokości talii. Płaszcze jednorzędowe z wiązanym lub zapinanym paskiem, kurtki również muszą mieć pasek.

Ważne jest również podkreślenie biustu. Warto zainwestować w dobrze dobrany biustonosz, który odpowiednio zaokrągli i podniesie biust.

Wybierając sukienki należy unikać prostych i dopasowanych modeli, ponieważ sprawią, że sylwetka będzie wyglądała na cięższą.

NIE polecam: braku zaznaczonej talii, zbytniego poszerzenia ramion i bioder, źle dobranych biustonoszy, rękawów z bufiastych i cienkich ramiączek, ciężkich i butów, sztywnych trapezowych spódnic, bezkształtnych bluzek, tunik i sukienek.

Polecam: wyraźnie zaznaczoną talię, ołówkowe spódnice i sukienki, głębokie dekolty, drapowania i marszczenia na linii biustu, krótkie kurteczki i żakieciki zapinane pod biustem lub na linii talii.  

Przykładem sylwetki typu prostokąt jest Martyna Wojciechowska i jest to sylwetka o masywniejszej budowie, natomiast Anja Rubik reprezentuje szczupłą wersję prostokąta.

 

Typ sylwetki Y (odwrócony trójkąt)

Jak wygląda sylwetka??

Wyraźnie rozbudowana górna część ciała, z szerokimi ramionami, dużym lub średnim biustem, brak talii lub lekko zaznaczona, wąskie biodra i długie nogi. W sylwetce typu Y górna część jest zawsze dominująca. Często jest tak, że góra jest o rozmiar większa niż dół.

Co poprawiamy??

Maskujemy rozbudowane ramiona, tworzymy i podkreślamy talię i biodra. 

Jak poprawiamy??

Najlepszym rozwiązaniem będzie równoważyć rozbudowaną górę poprzez optyczne jej zmniejszenie, utworzenie i podkreślenie talii oraz bioder. Zazwyczaj sylwetka Y ma długie nogi, których nie trzeba wysmuklać i w tym przypadku można sobie pozwolić na eksperymenty. Atutem jest również biust i warto go zaakcentować. Natomiast najważniejszym zadaniem jest utworzenie i podkreślenie talii i linii bioder. Uzyskamy to poprzez dodanie objętości dolnej części – tak właśnie dodanie objętości:) Możemy to uczynić poprzez spódnice bombki, wzorzyste tkaniny i dzianiny, plisy, zaszewki, falbany itp. 

Optycznie zmniejszymy ramiona i wyrównamy proporcje kierując uwagę na biust. Uzyskamy to dzięki głębokim dekoltom, ciemnym żakietom z małymi wyłogami (klapami) oraz stosując odwracającą wzrok piękną biżuterię. Rękawy nie mogą być zbyt obcisłe, a żakiety nie mogą posiadać poduszek.

Sylwetka typu odwróconego trójkąta ma niezwykły atut w postaci dość szczupłych nóg. Gdzie nawet przy bardziej puszystych kształtach biodra i nogi pozostają szczupłe co nie sprawia wrażenia ogólnej przysadzistości postury. 

Duży lub średni biust jest również niewątpliwym atutem dlatego należy pamiętać o tym aby go nie spłaszczać, ani nie ukrywać pod bezkształtnymi, szerokimi bluzkami czy swetrami. Dlatego podkreślamy ponieważ biust zawsze przyciągnie uwagę i odwróci wzrok od miejsc, które niekoniecznie chcemy podkreślić. Naszyjnik również pomoże w odwróceniu uwagi od szerokich ramion. Przy utworzeniu linii talii oraz bioder sprawdzi się spódnica w linii A uszyta z cięższych materiałów z falbanami, kontrafałdami, baskinką itp. W dolnej części ciała można poszaleć z wzorami np. wskazane są duże, kontrastowe wzory, błyszczące materiały, różne zdobienia itp.

NIE polecam: poszerzania ramion (poduszkami, bufiastymi rękawami, płytkimi i płaskimi dekoltami), w górnej części ciała wzorów, obszernych chust i szali, cienkich ramiączek, butów na cienkiej szpilce, braku zaznaczonej talii.

Polecam: rozkloszowane spódnice, spódnice w literę A z wszelkimi zdobieniami tj. falbany, kontrafałdy, zakładki itp, głębokie dekolty, wzorzyste doły.

Przykładem sylwetki typu odwróconego trójkąta jest Angelina Jolie.

 

Typ sylwetki X (klepsydra) 

Jak wygląda sylwetka?? 

Ramiona i biodra są mniej więcej tej samej szerokości i mają wyraźne wcięcie w talii, duże lub średnie piersi, mocne uda i zgrabne łydki lub długie i szczupłe nogi. Sylwetka może być (w zależności od wagi i wzrostu) mniej lub bardziej zaokrąglona ale zawsze jest proporcjonalna. 

Klepsydra to typ sylwetki o mocno kobiecych kształtach, gdzie wyraźnie zaznaczone są wszelkie krągłości. Ze względu na swoją proporcjonalność jest sylwetką wdzięczną i uważana jest przez większość panów jako ideał. To sylwetka zrównoważona i niezwykle proporcjonalna i niezależnie od rozmiaru widoczna jest równowaga między górną, a dolną częścią ciała. Klepsydry tyją i chudną równomiernie.

Co poprawiamy??

W tej niezwykłej sylwetce nic nie poprawiamy tylko podkreślamy:)

Jak poprawiamy?? 

Podkreślamy piękne kształty klepsydry ale należy uważać ponieważ łatwo można „przeciążyć” sylwetkę i należy unikać bezkształtnych form. Do sylwetki X pasują fasony dopasowane, nawet przy bardziej obfitych kształtach. Największym błędem będzie ubranie workowatego swetra do luźnych spodni, które zamiast zatuszować „mankamenty” zniekształcą proporcje, zakryją kształty i w rezultacie będzie się wyglądało przysadzicie i na wiele większą niż jest się w rzeczywistości. Będąc klepsydrą należy pamiętać, aby zawsze podkreślać swoje idealne proporcje, pokazując linię talia-biodra oraz akcentując biust.

Podkreślamy naturalne atuty: linię talia-biodra oraz biust. Pamiętamy aby nie przesadzić gdyż nadmierne podkreślanie talii nie jest wskazane, robimy to delikatnie z wyczuciem:) Aby uzyskać taki efekt stosujemy odpowiednio dopasowany krój ubrania, paski, głębokie dekolty, odpowiedni dobór kolorów oraz ozdób. Jeśli występuje pełny brzuszek wtedy odwracamy uwagę na biust. Taki efekt uzyskamy np. poprzez drapowanie materiału na linii talii czy lekko podwyższamy stan. Przy pełnych udach idealnie sprawdzi się spódnica o linii A z lekko podwyższonym stanem. Odpowiednie dla klepsydry będą odcięte w talii sukienki oraz ołówkowe spódnice, dopasowane w talii żakiety itp. 

NIE polecam: luźnych i workowatych ubrań, które ukryją piękne kształty i proporcje, zbyt obcisłych ubrań wpijających się i opinających ciało, źle dobranych biustonoszy, cienkich szpilek ale tylko przy większych rozmiarach, szerokich spodni, kurtki puchowej a'la ludzik Michelin.

Polecam: krój ołówkowy, paski i odcięcia w talii, spódnice o linii litery A, żaboty podkreślające talię, dopasowane ubrania podkreślające proporcje i piękne krągłości, głębokie dekolty.

Przykładem sylwetki typu klepsydra jest Beyonce Knowles.

 

Typ sylwetki A (gruszka)

Jak wygląda sylwetka??

Wyraźnie "cięższa" dolna część ciała – biodra szersze od ramion, mocno zaokrąglone nogi i biodra lub postawne uda i szczuplejsze łydki, słabo zarysowana talia, płaski brzuch lub zaokrąglona dolna część brzucha, mały lub średni brzuch i wąskie ramiona. Często sylwetka typu gruszka ma o rozmiar lub dwa mniejszą górę od dołu.

Co poprawiamy??

Przy figurze gruszki przede wszystkim należy wyszczuplić uda i biodra. Równoważymy ciężki dół i podkreślamy talię (nigdy nie poszerzać bioder i ud!!). Uzyskamy to poprzez uzupełnienie górnej części przez poszerzenie ramion oraz wyeksponowanie biustu i podkreślenie talii. Możemy wysmuklić i wydłużyć nogi, ukryć miejsca, gdzie zaczynają się nogi oraz zaakcentować ramiona. Można również podwyższyć stan i uzupełnić ramiona oraz podkreślić biust.

Jak poprawiamy?? 

Ten typ sylwetki jest także sylwetką bardzo kobiecą ze względu na swoje krągłości bioder, jednak wymagają zrównoważenia w górnej części ciała. Bez względu na rozmiar najważniejsze jest zachowanie proporcji. Dlatego pomocne będą wszystkie triki dodające centymetrów w górnej części, tj. poduszki w ramionach, bufiaste rękawy, wzory i kolorowe bluzki itp. Jeśli chodzi o dolną część ciała to proponuje jednolite ciemne kolory, bez kieszeni na biodrach i udach, spodnie wyłącznie tradycyjnej długości – żadnych 3/4 czy 7/8, spódnice najlepiej w literę A, bez zdobień tj. falbany, plisy itp, buty najlepiej na obcasie.

Możemy także zmienić proporcje poprzez podwyższenie stanu i podkreślenie linii pod biustem. Sprawdzają się tuniki lub sukienki w stylu empire luźno opadające, kończące się za kolanem ale należy pamiętać aby nie były to lekkie, zwiewne i oblepiające ciało materiały). Jeśli uda nie są dużo szersze od bioder to dobrze sprawdzi się krój ołówkowy ale nie zapominamy o obowiązkowym poszerzeniu ramion i podkreśleniu biustu.

Nie wolno poszerzać dolnej części ciała i nie wolno skracać nóg. Dlatego należy zrezygnować ze spodni typu rurki, biodrówki, długie czy szerokie spódnice odchodzą w zapomnienie, nie są wskazane cekiny i błyszczące materiały. Buty na obcasie, ważne aby były głęboko wycięte i na solidnym obcasie. 

Na górną część ciała najlepiej sprawdzą się krótkie żakiety i bolerka w jasnych kolorach, wskazane są odważne duże wzory, obszerne chusty oplatające szyję itp. Jeśli chodzi o dodatki należy unikać wielkich toreb przewieszanych przez ramię, zwłaszcza jeśli są kolorowe. Unikamy pasków szczególnie tych ozdobnych.

NIE polecam: skracania nóg (rezygnacja z biodrówek, rurek, długości nogawki 3/4 i 7/8 czy buty zapinane w kostce), spódnice z falbanami czy plisami itp, długości mini i modeli "przed kolano, wszelkich ozdób na biodrach i udach, jasnych kolorów i mocnych wzorów w dolnych partiach ciała

Polecam: bufiaste rękawy, żakiety z poduszkami i o szerszych kołnierzach, podwyższony stan, spódnice w kształcie litery A, wzory w górnej części ciała, spodnie dzwony.

Przykładem sylwetki typu gruszka jest Jennifer Lopez.

 

Typ sylwetki O (jabłko)

Jak wygląda sylwetka?? 

Cechą charakterystyczną jest obfity biust, szerokie biodra i ramiona oraz brak wcięcia w talii. Nogi w stosunku do reszty sylwetki wydają się szczupłe. Mogą być drobne i szczupłe lub drobne i okrąglejsze. Ramiona mogą być proporcjonalne lub bardziej puszyste, biust średni lub duży, spory brzuszek (często w obwodzie większy niż obwód biustu) dominujący nad całą sylwetką, biodra proporcjonalne lub trochę węższe od ramion, płaskie pośladki, szczupłe nogi, a zwłaszcza łydki. 

Co poprawiamy??

Naszym zadaniem jest stworzenie talii, dodatkowo odciągamy uwagę od brzuszka i równoważymy całą sylwetkę. Efekt ten możemy osiągnąć na różne sposoby: podkreślając najwęższe miejsce (linia pod biustem), stosując dekolty akcentujące i uwydatniające biust oraz pokazując kształtne nogi; tworząc talię np. używamy wstawki z ciemnego koloru, zaszewki korygujących lub kopertowych wiązań; odciągając uwagę od brzucha np. głębokim dekoltem, tworząc linię talia – biodra za pomocą spódnicy w kształcie litery A.

Jak poprawiamy?? 

Dlatego typu sylwetki charakterystyczny jest brzuszek i to może być dość problematyczne. Jest on dość widoczny i naturalną chęcią jest ukrycie go w obszernych ubraniach. Niestety mam złą wiadomość ponieważ obszerne bluzki, swetry itp. tylko pogarszają sytuacje, a sylwetka wygląda na jeszcze większą niż w rzeczywistości. Dlatego najlepsze będą ubrania bliższe ciału i dzięki nim wygląda się dużo korzystniej.

Najlepiej sprawdzą się dzianiny. Sukienki o prostym kroju i kopertowe. Wskazany jest umiar – nie zakładajmy zbyt obcisłych strojów, które wżynają się w ciało tworząc boczki i wałeczki, fałdki i inne pagórki. Nie odsłaniajmy także brzucha. Optymalnym rozwiązaniem jest ubranie delikatnie przylegające, ale na tyle luźne, że nie przykleja się do ciała. Przy dużym brzuszku świetnie sprawdzi się bielizna modelująca. Dobrze dobrany biustonosz będzie bardzo pomocny. Zwłaszcza, że panie typu jabłuszko powinny nosić głębokie, przyciągające dekolty. Najlepszym rozwiązaniem będą dekolty kopertowe. Niekorzystne będą golfy, płytkie dekolty w łódkę i okrągłe, swetry o grubym splocie, obszerne poncza, puchowe kamizelki, bezkształtne, wielkie płaszcze, puchowe kurtki. Jeśli chcemy założyć narzutkę, żakiet czy sweterki wybierajmy tylko te dłuższe, niezapinane, które utworzą pionowe linie. Żakiety zapinane tuż pod biustem, o długości do połowy biodra, kurtki i płaszcze wiązane w pasie, jednorzędowe z małymi guzikami. Kolory jednolite, unikajmy mocnych wzorów, jeśli dzielimy kolorystycznie sylwetkę to nigdy w poziomie, zawsze w pionie. Buty muszą być na stabilnym, mocnym obcasie. Spodnie i spódnice zawsze powinny być zapinane z boku lub z tyłu, materiały gładkie, delikatne nie zbyt ciężkie i sztywne. Jeśli jeansy to tylko na zamek, nie na guziki. Niekorzystne są także spódnice i spodnie z gumką w pasie. Tuniki i bluzki odcinane pod biustem są dobrym rozwiązaniem tylko żeby nie były workowate i zbyt luźne. 

NIE polecam: workowatych i luźnych ubrań, źle dobranych biustonoszy, podkreślania brzuszka, spodni biodrówek, spódnic "za kolano", brak linii talii, butów na szpilce.

Polecam: podwyższony stan w bluzkach i sukienkach, luźno opadające materiały, głębokie dekolty, kopertowe kroje, tworzenie linii talii, zapięcie z boku lub z tyłu, narzutki, swetry o przedłużonej linii.

Przykładem sylwetki typu jabłko jest Oprah Winfrey.

 

Warto jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna. Jabłko, prostokąt, gruszka, klepsydra czy odwrócony trójkąt są punktem wyjścia do analizy sylwetki, rodzajem podpowiedzi jaki krój czy długość jest odpowiednia. Należy również pamiętać, że bardzo ważnym elementem przy doborze garderoby jest wzrost. Ponieważ niska osoba będzie miała większe wyzwanie niż wysoka.

Najważniejsze by czuć się dobrze w swojej skórze, komfortowo i swobodnie w wybranej garderobie. Nie podążajmy ślepo za trendami, które nie zawsze nam sprzyjają.

Pamiętaj, zawsze eksponuj swoje atuty 🙂

 

Powyższe informacje są wprowadzeniem w tematykę typów sylwetek jak również tego co dobrze nisić dla danej sylwetyki, a czego unikać.

Dlatego jeśli macie pytania dotyczące szczegółów – zapraszam do kontaktu:)

 

 

Types of the women's figure, What is your body type?  What's is your body sharpe? Know your body type, Body types, Female figure, Body types for women, Body shapes and how to dress them? Set of female body shape types, How to dress for your body shape? What is my body type? Find your sharp, Dress for your body type, What's your body type? Which sharp are you? rectangle, column, inverted triangle, cone, pear, spoon, triangle, hourglass, apple, circle

 

2 odpowiedzi na “Typy kobiecej sylwetki – co nosić, a czego unikać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *