Kategorie
Poradnik Spis wiedzy

Rodzaje biustonoszy i materiały stosowane do produkcji

 

biustonosz

 

Krój biustonosza ma duży wpływ na to jak się w nim czujmy. Powinien być dopasowany do kształtu i kondycji piersi, do ubrania oraz okazji jak również do osobistych upodobań. Czasem chcemy weksponować nasze kształty, a innym razem ukryć. Odpowiedni krój biustonosza pozwoli nam osiągnąć pożądany efekt. Duże znaczenie ma również odpowiednie dopasowanie biustonosza (właściwy obwód pod biustem i w biuście oraz odpowiednia regulacja).

Biustonosz to niezwykle zaawansowany technologicznie element kobiecej garderoby. Miseczki produkowane są na różne sposoby: są szyte, formowane termicznie z pianki, a do ich produkcji wykorzystuje sie szeroką gamę materiałów. Przezroczyste ale za razem mocne siatki, stabilne dzianiny czy miękkie koronki. Bywają usztywnione gąbkami czy wzmacniane fiszbinami.

Jaki jest wybór?? Oto lista typów biustonoszy ze wzdlędu na budowę, materiał i technologię wykonania miseczki.

 

Full – cap (pełny)

Jest to biustonosz zabudowany, zasłaniający całą pierś i o bliżej rozstawionynymi ramiączkami (może być to wygodne dla Pań z wąskimi ramionami). Miseczki, skrojone z dwóch do pięciu części, potrzymują biust i nadają mu okrągły kształt. Są to wygodne biustonosze do codziennego noszenia ale nie nadają się do większych dekoltów.

Half – cup (niskozabudowany)

Biustonosz eksponujący biust ponieważ odsłania górną część biustu. Mocno wysuwa piersi do przodu i pionowe cięcia miseczki. Z reguły górna linia krawędzi zbliżona jest do linii poziomej, a ramiaczka są szeroko rozstawione. Mostek (część łącząca miseczki z fiszbinami) może być też lekko obnizony, umożliwia to noszenie głębokich dekoltów. Bywaja miękkie i usztywnione. W mniej wydekoltowanych ubraniach sprawdza się również efektownie ponieważ kszatałtuje biust w zgrabne okrągłe kształty i mocno podnosi biust. Świetnie sprawdza się przy dekoltach w karo. Miseczki half – cup często szyte są z kilku części połączonych tylko pionowymi szwami.

Plunge (biustonosz do dekoltów w szpic)

To biustonosz z bardzo niskim mostkiem i jest to podstawowe kryterium wyróżniające. Krój czy rodzaj miseczki może być dowolny. Nosi się je pod ubrania z głębokim dekoltem w kształcie litery V. Biustonosz jest idealny dla Pań, które chcą uzystkać bardzo efektowny dekolt. Idealnie zbiera piersi tworząc ładny kształt i dlatego sprawdza się przy wydekoltowanych bluzkach i sukienkach. Z uwagi na kształt miseczek przeważnie nie się do zakładania pod ubrania z dużym dekoltem w karo, z których mogą wystawać po bokach.

Balconette (balcony – balkonik;balkonetka)

Balkonetka to biustonosz średniozabudowany i może być miekki lub usztywniany. ponieważ najważniejszy jest trzyczęściowy krój miseczki. Ukośne cięcie wyprowadzone jest z wysokości ramiączka w stronę mosta biustonosza, a drugie cięcie ma linię bardziej pionową. Górna linia krawędzi miseczki zbliża się do poziomu (nie jest jednak całkiem pozioma). Klasyczna balkonetka zbudowana jest z mniej więciej do 3/4 wysokości piersi. Biustonosz bardzo dobrze kształtuje średnie i większe piersi. Balkonetki nadają się do szerszych ale i niezbyt głębokich dekoltów. Z reguły nie zasłania piersi w całości, nie odsłaniają ich jednak mocno jak niskozabudowane biustonosze. Niekiedy spotyka się balkonetki niższe – nieco niżej zabudowane, z obniżonym mostkiem – takie biustonosze nadają się do głębszych dekoltów.  

Strapless (bardotka)
 

Bardotka oznacza, że możemy nosić bez ramiączek. Pas obwodu jest znacznie szerszy, a mostek dla stabilizacji piersi wyższy niż w innych krojach bielizny. Gówna linia miseczki jest pozioma i mocno zamyka biust od góry. Obwód oraz miseczki najczęściej podszyte są taśmą silikonową, która dodatkowo, która dodatkowo podtrzymuje biust. Najczęściej biustonosze o poziomej górnej krawędzi również modele z obniżonymi mostkami. Dzięki temu umożliwiają noszenie topów i sukienek bez ramiączek oraz z głębszym wycięciem w przodzie. Strepless idealnie nadają się pod sukienki ślubne, wieczorowe, bez ramiączek lub z bardzo cienkimi ramiączkami. W najprostrzym ujęciu zakłada się je zawsze kiedy chcemy, by ramiączka nie były widoczne. 

Longline (fason przedłużany, zwany również półgorsetem)

Biustonosz typu longline może mieć dowolny krój miseczek. To co go wyróżnia to bardzo szeroki, przedłużany w dół pas biustonosza. Może być to mizeczka half – cup, bardotka, czy push – up itp. Zdarza się, że ma wbudowane pionowe usztywnienia, po bokach lub pod miseczkami. Modeluje górną część sylwetki i dzięki szerokiemu tułowiu zapewniają gładnie plecy na wysokości biustonosza.

Multiway (biustonosz z odpinanymi ramiączkami)

Jest to biustonosz o różnych krojach, których ramiączka można odpinać i wymieniać na inne (ozdobne czy tez przezroczyte). Ramiączka w takich biustonoszach można także krzyżować na plecach lub założyć tylko na jedno ramiączko na szyję. Idealnie nadaje się do letnich ubrań czy wieczorówych kreacji z fantazyjnie wykończoną górą. Niestety nie każdy biustonosz z odpinanymi ramiączkami nadaje się do oszenia całkiem bez ramiączek. Bywa tak, że krój biustonosza na to nie pozwala i po odpięciu ramiączek mągą nie podtrzymać biustu czy też nie posiadają w obwodzie i w miseczkach podszytej taśmy silikonowej, która dodatkowo podtrzymuje biust.

Side – Support ( z bocznym panelem zbierającym)

Biustonosz, który posiada dodatkowy gadżet, pewnego rodzaju udogodnienie i występuje w różnych fasonach. Jest to tzw. panel boczny. Panel ten ma za zadanie jeszcze lepsze zbieranie piersi spod pachy i zapobiec szczegónie w przypadku większych biustów ich przesuwaniu się na zewnątrz. Panel znajduje się z boku miseczki od strony ramienia. Oprucz lepszego zbierania piersi z boku, dodatkowym zadaniem jest skierowanie ich do środka.

Push – up

Push – up dosłownie ("popchnąć do góry") modeluje i powiększa biust. Zawsze posiada fiszbiny. Tego typu modele nie są sobie równe i mają różnego rodzaju wkładki. Mogą być żelowe o różnych kształtach i wielkościach, wszyte na stałe do biustonosza lub przypominaja gąbki. Krój uwypukla piersi i ściąga je do środka przodu. Biust jest mocno wyeksponowany ponieważ jest unoszony w górę. Ten rodzaj bielizny jest najlepszy dla biustu małego i średniego. Push – up możę być wykonany z usztywnianej pianki z wyjmowaną wkładką lub termicznie modelowany z wbudowaną na stałe poduszką. Szyte są z kilki części i mogą mieć różne kroje: dwuczęściowe w pionie lub poziomie trzyczęściowe. 

Mulded bra – t-shirt

Charakteryzuje się gładkimi miseczkami, nieodznaczającymi się pod dopasowanym ubraniem. Miseczki termicznie formowane, są delikatnie usztywniane i co najważniejsze pozbawione szwów i cięć. Zapewniają wygodę i duży stopień pdtrzymania. Mulded bra zakrywają piersi w 3/4 ich wielkości. Stopień zabudowania miseczki biustonosza, jej kształt i wysokość mostka w każdej marce wygląda inaczej. Część biustonoszy tego typu ma wbudowanąna stałe od zewnątrz poduszeczkę. Najczęściej zakładany pod dopasowane, cienkie i prześwitujące ubranie.

Soft bra (miękki)

Biustonosze wykonane są najczęściej z koronki, haftowanego tiulu, dzianiny bądź mikrofibry, bez gąbek oraz jakichkolwiek usztywnień. Zastosowane materiały są o różnej rozciągliwości, co daje perfekcyjne utrzymanie biustu. Zaletą tego modelu jest bardzo bogata gama rozmiarów i szerokość ramiączek. W zależności od indywidualnych potrzeb, może posiadać fiszbiny boczne oraz druty pod biustem. Ze względu na rodzaje szwów biustonosze miękkie dzielą się na soft classic o klasycznych cięciach ukośnych i poziomych i soft pionowy – miękkie, z pionowymi cieciami miseczki. Biustonosze miekkie na fiszbinach doskonale kształtują i podtrzymują pełne biusty. W większych rozmiarach dolan część miseczki wzmocniona jest częściowo dodatkową warstwą materiału, co zapobiega rozciąganiu materiału pod wpływem ciężaru piersi. To idealny wbór dla każdej kobiety bez względu na rozmiar oraz kształt piersi. Soft bra w bardzo delikatny sposób modeluje sylwetkę i doskonale podtrzymuje suży biust.

Non – wired bra (bez fiszbin)

Biustonosz o konstrukcji w skład, której nie wchodzą fiszbiny ani inne wzmocnienia. Nie podtrzymuje i nie podnosi biustu tak jak biustonosz wzmocniony fiszbinami. W takim modelu można spać w celu regeneracji biustu, poprawienia jego jędrność – Bywają niezbędne pod koniec ciąży oraz początkujących tygodniach laktacji. Non – wired bra jest również alternatywą dla koniet, które źle się czują w biustonoszach z fiszbinami. Wadą tych biustonoszy może być to, że piersi w nich przeważnie nie są rozdzielone, co wpływa niekorzystnie na podttrzymanie biustu. Dlatego te biustonosze powinny być bardziej zabudowane od modeli na fiszbinach aby miseczki bez fiszbin były w stanie podtrzymać piersi.   

Semi – soft (półusztywniany)

Semi – soft należy do podziały ze względu na materiał stosowany do uszycia miseczek, anie na krój, który może być różny. Biustonosze wyposażone są w fiszbiny. Ten typ biustonosza ma dolną część miseczki usztywnioną, najczęściej pianką różnej gróbości, a górna część pozostaje miękka. Zwykle wykonana jest z haftów lub koronek czy tiulu. Krój nadaje kulistą formę piersiom. Modele tego typu dedykowane są biustom średnim i dużym.

Padded (usztywniany)

Padded to rodzaj biustonosza, w którym cała miseczka jest usztywniana lekką (cienką) pianką. Dzięku temu biust jest lepiej ukszałtowany. Występuje w przeróżnych krojach np. jako bardotka, half -cup, push – up, strapless itp. Pasuje na wiele typów biustów. Polecany szczegónie Paniom, u których jedna pierś jest mniejsza od drugiej, ponieważ do takiej miseczki można dołożyć wkładkę bez jej zniekształcenia (w miekkich biustonoszach byłoby to widoczne). Biustonosz może być równiesz usztywnione tylko w połowie i wtedy dolna część jest wypełniona cienką warstwą pianki, a górna część to najczęściej koronka. Padded przeznaczony jest dla Pań o dużym biuście, które chcą czuć się komfortowo przez cały czas. 

Underwired (biustonosz z fiszbinami)

W tego typu biustonosz w miseczki wszyte są w dolną część fiszbiny o półkolistym kształcie, popularnie nazywane, "drutami" (obecnie fiszbiny nie zawsze są wykonane z metalu, spotyka się również plastikowe). Dobrze skonstruowane biustonosze na fiszbinach skutecznie modelują biust, a także mocno odciążają ramiona. Większość ciężaru biustu jest w nich podtrzymana poprzez mocną konstrukcję obwodu biustonosza i miseczki, a nie spoczywa na ramiączkach. Ważne jest aby właściwie dobrać rozmiar miseczek, by fiszbiny nie uciskały piersi.  

Biustonisz zaminany z przodu

Damska bielizna nie tylko musi być ładna w pięknej kolorystyce i fasonie ale przede wszytskim musi być wygodna. Doskonałą propozycją są biustonosze zapinane z przodu, które zdecydowanie ułatwiaja zapinanie. Zapięcie w tych biustonoszach jest sprytnie ukryte między miseczkami. Wygoda zapinania to jednak nie jedyny atut tych biustonoszy. Kolejnym plusem jest szeroki wybór ciekawych modeli.

Maximizer (oznacza dokładka)

Maximizer w dosłownym tłumaczeni oznacza dokładka. Charakteryzuje się specjalną konstrukcją dla Pań, które chcą optycznie powiększyć swój biust. Takie biustonosze posiadają wbudowana kieszonkę na żelową pduszeczkę. Jest to typ modelu który powinien służyć raczej na specjalne okazje niż do noszenia na codzień. Maximizer to biustonosz o różnym kroju miseczki, na fiszbinach z miekkimi miseczkami. Prawdopodobnie mogą powiększyć biustonosz nawet o dwa rozmiary.

Uwaga!! źle dopasowany może powodować spłaszczenie biustu.

Minimizer (minimize – zmniejszyć, minimalizować)

Biustonosz, którego miseczki skonstruowane są w taki sposób, by pomniejszyć biust, a dokładniej mówiąc sprawiają, że piersi bardziej przylegaja do klatki piersiowej zamiast wystawać do przodu. Efekt taki uzyskuje sie dzięki temu, że miseczka ma nieco większą średnicę niż zwykłe biustonosze w danym rozmiarze ale jest płytsza. Jego działanie porównywane jest do bielizny wyszczuplającej i jednocześnie funduje atrakcyjny wygląd. Miseczki często są bezszwowe i ma to za zadanie optycznie zmniejszyć biust. Jak podają producenci nawet o dwa rozmiary. Minimizer to najczęściej biustonosz na fiszbinach z miękkimi (bezszwowymi) miseczkami. 

Biustonosz typu kopa

Biustonosz typu kopa to biustonosz z termicznie formowaną miseczką i dzięki specjalnej metodzie wyprofilowania posiada idealnie gładką formę. Usztywniony biustonosz posiada bezszwowe, formowane termicznie miseczki, a więc świetnie sprawdzi się pod obcisłymi, prześwitującymi ubraniami. Ten typ biustonosza występuje zarówno w wersji usztywnianej jak i push – up z dodatkowo wbudowaną poduszką, króra powiększa i podnosi biust. Biustonosz przeznaczony jest szczególnie dla kobiet z jędrnymi biustami, które cenia sobie niewidoczna bieliznę, ponieważ nie odznacza się pod obcisłą bielizną. Ten model biustonosza może powiększyć biust nawet o dwa rozmiary, dlatego dedykowany jest szczególnie Paniom z niewielkim i średnim biustem.

Multifunctional (wielofunkcyjny)

Ten rodzaj biustonosza jest wyjątkowy, a świdczy o tym możliwość zapinania ramiączek na kilka różnych sposobów – oczywiście w zależności od potrzeb. Ramiączka można zapinać w wielu różnych punktach pleców, można je krzyżować, zapinać pod szyją, na skos, na jedno ramię lub zapięciem obniżonym poniżej linii talii (w zależności od modelu). Modyfikowanie sposobów zapiecia pozwala na dostosowanie biustonosza do ubrań o rózżych typach dekotów oraz krojów. Miseczki naczęściej usztywniane i pozbawione jakichkolwiek cięć. Cechuje je prosta forma, a zarazem elegancki wygląd. Na sam koniec powalają funkcjonalnością. Taki biustonosz do zadań specjalnych jest niezbędny w każdej kobiecej szafce. 

Biustonosz silikonowy

Obecnie kobiety bardzo chętnie pokazują nie tylko fragment dekoltu i szyi ale również ramiona i plecy. I zazwyczaj w takich sytuacjach pojawiaja się problemy – co zrobić z biustonoszem?? Głębokie dekolty na plecach nie prezentują sie ładnie z widocznym zapięciem biustonosza, zreszta wystające ramiączka też szału nie robią – zwłaszcza w tych eleganckich kreacjach. Dlatego na rynku pojawił się biustonosz silikonowy. Są to samonośne biustonosze, które spełniają takie same funkcje jak standardowe biustonosze, a przy okazji nie posiadają ramiączek ani części tylnej (pasa). Dzięki temu bielizna doskonale współgra z kreacjami o fantazyjnych wycięciach.  

Biustonosze bezszwowe, biustonosze termicznie formowane

Denerwują Cię szwy w biustonoszu, szczególnie wtedy gdy, coś Cię uwiera lub zakładasz obcisły top, a środnkiem piersi biegnie niechciana linia?? To rzeczywiście spory problem ale możesz sobie z tym doskonale poradzić. Wystarczy, że obejrzysz oferowane biustonosze bezszwowe. Znajdziesz bardzo wygodnie biustonosze z przewiewnej bawełny oraz eleganckie biustonisze formowane termicznie. Delikatne materiały, brak szwów, doskonale dopasowane miseczki i takie zalety ma bezszwowy biustonosz. Dzięki nim nic nie będzie prześwitywało, ani uwierało. Biustonosz tego typu przeznaczony jest do obcisłych topów, sukienek itp. Miseczki bezszwowe, formowane termicznie, obszyte są jednolita gładką dzianiną, co daje efekt okrągłych gładkich piersi. Model ten przeważnie występuje jako push – up w bogatej rozmiarówce.

Nursing (dla mam karmiących nazywany również "karmnikiem")

Biustonosz, którego cechą charakterystyczną są odpinane miseczki, które w górnej części posiadają wbudowane, łatwe w obsłudze klipsy, dzięki temu proces karmienia dziecka jest znacznie łatwiejszy. Biustonosz dla matki karmiącej zazwyczaj wyposażony jest w 6 stopniowe zapięcie obwodu. Szeroka gama form i krojów pozwala na dopasowanie biustonosza do indywidualnych potrzeb. W tym biustonoszu najważniejsza jest wygoda, praktyczność i funkcjonalność. U niektórych producentów można spotkać zastosowanie bezszwowej technologii oraz zastosowanie specjalnych miekkich żelowych fiszbin, które doskonale podtrzymują biust. Nie powodują dyskonfortu, który tworzą sztywne fiszbiny w tradycyjnych biustonoszach do karmienia – jest to doskonałe rozwiązanie dla wrażliwych piersi. Biustonosz nursing wykonany jest z przyjaznych dla ciała, miękkich materiałów. Przeważnie od wewnątrz obszyty jest 100% warstwą bawełny. 

Bandaeau ("opaska")

Opaska na biust to najprostrza, pierwotna forma biustonosza – ponoć starożytne Greczynki pasami materiału owijały swoje piersi. Współczesne typy bandeau odziedziczyły po starożytnym pierwowzorze formę szerokiego pasa zakrywającego "dolinkę" między piersiami. W najprostrzym wariancie biustonosz bandeau to po prostu taśma elastycznego materiału. Zdarzają się najprzeróżniejsze wariacje na temat bezfiszbinowej opsaki – zwłaszcza wśród kostiumów plażowych. Nie poleca się jednak tego modelu Paniom z biustem o zauważalnym ciężarze i wielkości.

Biustonosz sportowy

Sportowa bielizna nie tylko podnosi komfort naszych wysiłków ale również wpływa na wygląd i zdrowie piersi. Zadaniem tego biustonosza jest odpowiednie podtrzymanie biustu podczas uprawiania sportu. Zazwyczaj sportowe biustonosze są bezszwowe i nie zwierają fiszbin, posiadają za to szeroki pas oraz grubsze ramiączka. Mogą być zakładane tradycyjnie lub na krzyż. Nie są to zwykłe biustonosze sportowe, które spłaszczają i ściskają biust. Są to innowacyjne produkty najnowszej generacji, wykonane najczęściej z jednego kawała materiału i posiadają elastyczne miseczki, które zapewniaja naturalny ruch piersi. Dzięki temu podczas ćwiczeń wzmacniane są mięśnie podtrzymujące biust, a dzięki temu piersi stają się elastyczniejsze i jędniejsze. Dodatkowo brak fiszbin i bezszwowa konstrukcja zapwniają swobodę ruchów i maksymalną wygodę. Jest wiele modeli biustonoszy sportowych i są również takie, które zszywane są z wielu fragmentów materiału o różnej rozciągliwości. Wszystkie szwy wewnętrze są ukryte w taki sposób, aby zapobiegać otarciom. Materiał pozwala skórze oddychać. To co łaczy biustonosze sportowe to przede wszytskim komfort, wygoda i swoboda ruchów oraz bezpieczeństwo. Również szeroki wybór kolorystyczny oraz ilość fantazyjnych form pozwala na dopasownie do indywidualnych potrzeb.

Biustonosz dla nastolatek

Kiedy trzeba kupić pierwszy biustonosz?? Niestety nie ma określonego momentu na ten zakup. Bielizna dla nastolatek jest porzebana wtedy, kiedy biust zaczyna mieć większą wagę. Przede wszystkim taki biustonosz ma za zadanie utrzymać piersi w wygodnej pozycji. Pierwszym sygnałem do zakupu pierwszego biustonosza jest pojawienie się odparzeń i otarć między skórą piersi, a klatką piersiową. Najważniejsze jest aby pierwszy biustonosz nie posiadał żadnych usztywnień i fiszbin. Dlatego fason pierwszego biustonosza powinien być jak nawygodniejszy i wykonany z miękkiej bawełny.

Body 

Body jest to specyficzny element bielizny, który łączy w sobie biustonosz i majtki, delikatnie unosi piersi oraz dodatkowo wysmukla brzuch. To forma jednoczęściowego kostiumu, a jego góra może przybierać różne kształty. Jedną z zalet body jest to, że doskonale komponuje się z reszta ubrania. Zakładając body nie trzeba martwić się o to, że dół bluzki podwinie się i utworzy pod spódnicą nieestetyczne kształty. Większość body jest zapinana na dole (w kroku). Na rynku jest wiele różnych modeli, z rękawami długimi, z rękawami 3/4 albo z krótkimi czy na ramiączkach. Wykończonych na w dolnej części majtkami  typu stringi lub tradycyjnymi.

Gorest (bascue)

Gorest jest także częścią kobiecej bielizny. Posiada wbudowany biustonosz oraz pionowe, elastyczne fiszbiny wysmuklające talię. Ponadto, przednie części gorsetu są zazwyczaj wykonane z mocniejszego materiału. Zalecany do noszenia pod dopasowane stroje lub jeśli gorset nieprześwituje jako wierzchnią część ubioru. Podstawowym zadaniem gorsetu jest usztywnienie korpusu, uwydatnienie biustu, podkreślenie i wysmuklenie linii talii. Gorsety dzielą się na takie, które zakrywaja biust, kończą się pod biustem i gorsety sięgające do połowy biustu. 

rodzaje gorsetów

historia gorsetu

 

Przedstawione zdjęcia to wybrane modele i nie należy sprowadzać wszytskich do jednego konkretnego modelu (jeden typ biustonosza może mieć wiele modeli). To pewnego rodzaju punkt wyjąścia abyś mogła wybrać dla siebie najbardziej odpowieni typ biustonosza. Na krój biustonosza nie tylko wpływa inwentcja twórcza projektanta. Większość marek ma swoje "cechy charakterystyczne", które wprowadzone w dany model bielizny wyróżniają ją wśród konkurencji.

Materiały stosowane do produkcji bielizny

Materiał przeznaczony na bieliznę powinien być jednym z ważniejszych kryterium wyboru bielizny, ponieważ to on w znacznej mierze decyduje o komforcie podczas noszenia. Ma ogromny wpływna jakość bielizny, dlatego powinno się przykładać większą wagę do stosowanych materiałów.

Do produkcji bielizny stosuje się dwa rodzaje materiałów: naturalne i syntetyczne. Obecnie materiały syntetyczne przewyższają jakość materiałów naturalnych. Natomiast nie jest to reguła ponieważ o jakości materiałów decydują różne czynniki. Dla zapewnienia wygody i komfortu zwracamy uwagę na materiał podczas wyboru bielizny.

Najbardziej znanym włóknem naturalnym stosowanym do produkcji bielizny jest bawełna. O jakości materiału świadczy długość i delikatność włókien jakie są wykorzystane do produkcji. Materiały bawełniane charakteryzują się lekkością, przewiewnością jak również doskonale wchłaniają wilgoć i pozwalaja skórze oddychać. Aby bawełna miała jeszcze lepsze właściwości tj. aby była elastyczna, żeby miała większy połysk, aby materiał był łatwy w konserwacji i łatwy do utrzymania w czystości itp. poddaje się goprocesowi uszlachetniania.

Bawełna najczęściej jest stosowana na bieliznę dzienną oraz nocną, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie jak największego komfortu.

Kolejnym włóknem stosowanym do produkcji bielizny jest wiskoza. Jest włóknem celulozowym I generacji. To podstawowe i najbardziej popularne włókno sztuczne. Coraz częściej stosowane przez marki odzieżowe jak zamiennik dla poliestru. Cechą charakterystyczną wiskozy jest miękkość, delikatność i elastyczność, która nie ulega odkształceniom. Na bazie wiskozy produkowany jest modal.

Modal cechuje duża odporność na uszkodzenia. Jest bardzo przyjazny dla skóry, ponieważ utrzymuje ją suchą i możliwia jej oddychanie. Jego włókna mają delikatną, gładką strukturę, która zapobiega naruszeniu powierzchni w trakcie prania i zawsze zachowuje swoją miękkość i sprężystość. Modal pochłania więcej wilgoci niż bawełna. Jego dodatkkową cechą jest atłasowy połysk. Swoje zastosowanie ma w produkcji bielizny dziennej i nocnej. Materiały wiskozowe to również duży komfort i wygoda.

Materiały syntetyczne mają rwónież duże zastosowanie w produkcji bielizny. Nie tylko pomagają wymodelować sylwetkę ale również wpływają na komfort czy elastyczność. Pod tym względem króluje elastan. Od kilkunastu lat jest ciągle udoskonalany i nadal znajduje duże zastosowanie w produkcji odzieży. Jest niezwykle elastyczny, bielizna się nie odkształca dzięki temu zachowuje swój pierwotny kształt. Bardzo często łączony jest z włóknami naturalnymi.

Kolejnym włóknem syntetycznym jest poliester. To bardzo trwałe i elastyczne włókno, ma również swoje niezaprzeczalne zalety w postaci wysokiej wytrzymałości. Włókna te wytrzymują naprawde dużo, są łatwe w konserwacji i odporne na działanie promieni słonecznych.

Do syntetyków należy również poliamid, który ma nieco niższą niż poliester sprężystość ale charakteryzuje się niezwykłą zaletą – włókna poliamidowe łatwo sie farbują dzięki temu uzyskuje się mocno nasycone kolory. Niestety jak wszystko co dobre ma i swoją wadę, mianowicie jest to niska odporność na promienie słoneczne. Poliamid równie dobrze sprawdza się w zastosowaniu na produkcję bielizny. Powstająca z poliamidu dzianina jest lekka, przepuszcza wilgoć oraz dobrze oddycha. Również jak elastan jest łączony z innymi włóknami. Poliamid jest najczęściej stosowany przez producentów strojów kąpielowych.

W połączeniu poliestru z poliamidem uzyskuje się mikrofazę i mikrofibrę (mikrowłókna). Mikrofaza i mikrofibra powostają przy użyciu nowoczesnych technologii, inaczej mikrowłókna składają się z odpowiedniej mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Biorąć pod uwagę takie zalety jak miękkość, sprężystość, przyjemność w dotyku, wysoka oddychalność, wytrzymałość i ochronę przed roztoczami mikrofaza oferuje przyjemność użytkowania, antyalergiczność, a co za tym idzie komfort snu. 

Bielizna to nasza druga skóra dlatego powinna być wykonana z najlepszych i nie podrażających skórę materiałów. które pozwalają skórze oddychać. W przypadku modeli na co dzień najlepszym wyborem będzie zdecydowanie bawełna lub ewentualnie bawełna z domieszką elastanu (nadają bieliźnie elastycznośći). Piękne i bardzo efektownie są również produkty z koronki, które są bardziej eleganckie. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę, aby koronka nie była zbyt sztywna. 

Materiał z jakiego wykonana jest bielizna, to wygoda i komfort przede wszytskim dla Ciebie, dlatego warto postawić na jak najwyższą jakość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *