Kategorie
Analiza kolorystyczna Poradnik Spis wiedzy

Typ kolorystyczny Lato – Jasne, Zgaszone, Chłodne

 

 

LATO Prawdopodobnie połowa Polek to typowe Lato.

Letni typ urody posiada zróżnicowany koloryt cery. Może być zarówno blada jak i oliwkowa czy delikatnie śniada.

Mogą występować piegi i jeśli w ogóle się pojawiają to lekko widoczne w odcieniu szarości. W przypadku jasnej karnacji opalenizna pojawia się stopniowo. Natomiast w przypadku śniadej cery opalają się szybko i na brązowo. Usta malinowe, bladoróżowe czy w odcieniu zgaszonej czerwieni, najczęściej o rozmytym konturze. Zawsze w chłodnej kolorystyce.

Oczy mają odcień matowy i mogą być w różnorodnej kolorystyce. Mogą być w kolorze błękitnym, szarym czy zielonym. Kontrast pomiedzy tęczówka, a białkiem oka jest bardzo mały. Rzęsy i brwi mają barwę grafitu lub szarobrązowe z jaśniejszymi końcówkami, są dość gęste ale bez widocznego konturu. Najczęściej oprawa oka jest bardzo zbliżona do koloru włosów.

Kolor włosów to platynowy blond, jasno lub ciemnobrązowe w popielatym mysim odcieniu, zawsze z szarym połyskiem.

 

Lato wyróżnia trzy podtypy:

Jasne, Zgaszone, Chłodne

 

 

Jasne Lato – Light Summer

 

Jasne Lato jest typem jasnym: jasna skóra, jasne oczy i jasne włosy i ten atrybut jest najważniejszy. Jasne Lato jest typem kolorystycznym pomiądzy Latem i Wiosną i często bywają mylone. Oczy są jasne i mają mało wyraźny kolor tęczówki. Najczęściej spotykane są niebieskie, szare,  niebiesko – szare oraz zielono – szare. Włosy zazwyczaj w kolorze blond. Skóra jasna o różowym zabarwieniu. Uroda Jasnego Lata jest określana jako typ skandynawski zatem nie jest intensywna. Jasne Lato i Jasna Wiosnatypami siostrzanymi i dzięki temu mogą pożyczać sobie niektóre kolory z palety barw. Poniżej znajdują się przykłady słynnych kobiet i mężczyzn w typie urody Jasnego Lata i przykładowe kolory.

Najlepsze kolory dla Jasnego Lata to pastelowe i rozbielone kolory z palety Lata i pożyczamy kilka ciepłych i najjaśniejszych kolorów z palety Wiosny.

Nikorzystne kolory: czarny, żółty cytrynowy i kanarkowy, śnieżna biel, fuksja, ciemna czekolada, kolory jaskrawe.

 

Zgaszone Lato – Soft Summer

 

Zgaszone Lato jest typem przygaszonym, rozmytym i najważniejszym atrybutem będzie niska chromatyczność (czyli nasycenie koloru). Kolor oczu jest dość ciężko określić może być  szaro – niebieski czy szaro – zielony, a kolor tęczówki nie kontrastuje z białkiem. Skóra posiada różowawy pigment. Włosy mogą być w kolorze blondu lub brązu w popielatym mysim odcieniu. Typ urody Zgaszone Lato nie ma w sobie kontrastu, wizerunek jest szarawy, rozmyty, pozbawiony intensywności. Zgaszone Lato i Zgaszona Jesieńtypami siostrzanymi i dzięki temu mogą pożyczać sobie niektóre kolory z palety barw. Poniżej znajdują się przykłady słynnych kobiet i mężczyzn w typie urody Zgaszonego Lata i przykładowe kolory.

Najlepsze kolory to przygaszone, rozmyte, szarawe z palety Lata i pożyczamy kilka ciepłych kolorów od Zgaszonej Jesieni.

Niekorzystne kolory: czarny, kobalt, śnieżna biel, fuksja, makowa i pomidorowa czerwień, ciemny brąz,  wszystkich intensywnych i jaskrawych kolorów.

 

Chłodne Lato – Cool Summer

 

Chłodne Lato jest typem chłodnym i ten atrybut jest najważniejszy. Oczy najczęściej są niebieskie, szare, szaro – niebieskie lub zielono-niebieskie. Są chłodne i nie mają w sobie żadnego ciepła. Włosy Chłodnego Lata są w kolorze blond lub brązowego, zawsze z widocznym popielatym, mysim połyskiem. Uroda Chłodnego Lata jest zimna, ale nie ma w sobie za wiele kontrastu i nie jest intensywna. Chłodne Lato i Chłoda Zimatypami siostrzanymi i dzięki temu mogą pożyczać sobie niektóre kolory z palety barw. Poniżej znajdują się przykłady słynnych kobiet i mężczyzn w typie urody Chłodnego Lata i przykładowe kolory.

Najlepsze kolory to chłodne o średniej intensywności i pożyczamy niektóre ciemniejsze kolory z palety barw Chłodnej Zimy.

Niekorzystne kolory: czarny, czysta biel, żółty, pomarańczowy, ciepłe kolory np. ciepły róż czy ciepły fiolet, kontrastowe i mocno intensywne kolory.
 


 

 

 

Analiza kolorystyczna jest cenną informacją i podpwiedzią ale nie wyrokiem. Jeśli masz swoje ulubione kolory, a nie występują one w Twojej palecie kolorystycznej to nie jest powód do zmartwień. Wystarczy, że "mniej korzystny kolor" odsuniesz na dalszy plan tzn., że założysz go dalej od twarzy np. jako spodnie, spódnice czy dodatki itp.

Baw się kolorem i eksperymentuj ale pamiętaj aby się ubrać, a nie przebrać 🙂

Nie zapominaj również, że ubiór powinien być dopasowany do Twojego charakteru, stylu życia czy wykonywanej pracy.

 

Analiza kolorystyczna

Pogłębiona analiza kolorystyczna do 12 typów

Typ kolorystyczny Wiosna – Jasna, Ciepła, Czysta

Typ kolorystyczny Jesień – Zgaszona, Ciepła, Ciemna

Typ kolorystyczny Zima – Ciemna, Chłodna, Czysta

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *