Kategorie
Analiza kolorystyczna Poradnik Spis wiedzy

Typ kolorystyczny Jesień – Zgaszona, Ciepła, Ciemna

 

 

JESIEŃ – ciepła i miedziana jesienie zdecydowanie wyróżniają się z tłumu, dzięki włosom z wyrazistą i rudawą poświatą oraz złocistym piegom.

Cechą charakterystyczną typu urody Jesień jest karnacja o złocistym odcieniu: od jasnej kości słoniowej, brzoskwinia, kremowomorelowej do złocisto-beżowej. Jest wrażliwa ze skłonnością do zaczerwienień ale raczej bez rumieńców. Jesień źle znosi opalanie – najczęściej opala się najpierw na czerwono i często ulegają poparzeniom słonecznym. Ciemniejsze typy uzyskują piękną, złotą opaleniznę. Znakiem rozpoznawczym są piegi, które występują również na ciele. Są one koloru złocistego brązu, rudego bądź miedzianego.
Usta mają barwę dojrzałej pomarańczy, moreli bądź brzoskwini. Zawsze jednak w ciepłym i zdecydowanym odcieniu.

Spojrzenie Jesieni jest żywe, nasycone i błyszczące z dużą przewagą brązu i zieleni. Tęczówka intensywnie wybarwiona od szarości, od zieleni do brązów. Brązy przybierają wszelkie ciepłe odciennie bursztynu, złotego brązu aż po intensywne odcienie brązu i czekolady. Zielone są często przejrzyste. Można też spotkać piwne i ciemno oliwkowe, stalowe, niebieskozielone, bursztnowe. Tęczówka nierzadko ozdobiona żółtymi lub oliwkowymi plamkami. Występuje spory kontrast pomiędzy tęczówką, a białkiem które najczęściej złamane jest żółcią. Brwi i rzęsy występują od rudawych po ciemnobrązowe są dość gęste. Oprawa oczu jest zbliżona do koloru włosów.

Włosy są niewątpliwym atutem jesieni: najczęściej gęste, grube, naturalnie falujące lub kręcone. Naturalny kolor to wszystkie odcienie rudości, miedzi, brązu kasztanowego. Jeśli blond to blond z brązem np. bursztynowy odcień włosów. Zawsze w ciepłym odcieniu z rudymi bądź złotymi refleksami.

 

Jesień wyróżnia trzy podtypy:

Zgaszona, Ciepła, Ciemna/Głęboka

 

 

Zgaszona Jesień – Soft Autumn

 

Zgaszona Jesień jest typem przygaszonym, rozmytym, pozbawionym intensywności i najważniejszym atrybutem jest niska chromatyczność. Skóra jest w odcieniu ciepłego beżu ale bywa również jasna. Piegi są stałym elementem urody i pojawiają się na całym ciele.
Włosy w kolorze blond z ciepłymi refleksami, bywają również włosy ciemne, kasztanowe i zawsze w ciepłych odcieniach. Oczy najczęściej w kolorach jasnych brązów,  niebieskich i zielonych i są pomieszane z szarym: szaro – zielonym, szaro – niebieskie. Kolor oczu pod wpływem zmiany światła może się zmienić i może być trudno jedno znacznie określić kolor. Wizerunek Zgaszonej Jesieni jest jednolicie przygaszony i nie ma w sobie kontrastu. Zgaszona Jesień i Zgaszone Latotypami siostrzanymi i dzięki temu mogą pożyczać sobie niektóre kolory z palety barw. Poniżej znajdują się przykłady słynnych kobiet i mężczyzn w typie urody Zgaszonej Jesieni i przykładowe kolory.

Najlepsze kolory to zgaszone i rozmyte i oczywiście pożyczamy od Lata kilka ciepłych i chłodnych z przewagą ciepłych odcieni.

Niekorzystne kololory: czarny, śnieżna biel, zimnej zieleni i niebiskiego, fukcji czy kobaltu, wszystkich intensywnych i jaskrawych kolorów.

 

 

Ciepła Jesień – Warm Autumn

 

Ciepła Jesień jest typem ciepłym i to właśnie jest najważniejszy atrybut. Jest to typ urody bardzo wyraźny ale nie kontrastowy. Skóra może być zarówno jasna jak i w odcieniu ciepłego beżu. Ten typ urody opala się często na czerwono i nie zabardzo lubi słońce. Złociste piegi występują na całym ciele i występują nawet zimą. Włosy są zawsze w ciepłym odcieniu: rude, miedzi, czerwone, bywają również ciemniejsze włosy np. brązowe. Oczy w kolorze zielonym, brązowym, orzechowym lub orzechowo – brązowe, mają zawsze nasycone i ciepłe odcie. Ciepła Jesień i Ciepła Wiosnatypami siostrzanymi i dzięki temu mogą pożyczać sobie niektóre kolory z palety barw. Poniżej znajdują się przykłady słynnych kobiet i mężczyzn w typie urody Zgaszonej Jesieni i przykładowe kolory.

Najlepsze kolory to najcieplejsze i mocno nasycone kolory z palety Jesieni i porzyczamy kilka kolorów od Ciepłej Ciepłej Wiosny.

Wybieramy kolory najcieplejsze, ciemne, mocno nasycone z palety klasycznej Jesieni oraz dołączamy kilka ciepłych barw z palety Ciepłej Wiosny.

Niekorzystne kolory: czarny, żółty – cytrynowy i kanarkowy, śnieżna biel, kolory jaskrawe, wiśniowa czerwień, pistacjowy, leśna zieleń, szmaragdowy, fuksja, błękit pruski i lodowy, chłodne kolory.

 

 

Ciemna/Głęboka Jesień – Deep Autumn

 

Ciemna Jesień jest typem ciemnym i ten atrybut jest najważniejszy. Jest najciemniejszym i najgłębszym typ wśród wszystkich typem Jesiennym. Skóra jest ciemna, ciepła, bardziej złotawa, beżowa, brązowa lub oliwkowa. Jeśli skóra jest jasna to zawsze ma ciepłą i złotą poświatę. Oczy są ciemne w intensywnym brązowym kolorze w odcieniach brązu od piwnych do czarnych lub zielone. Oprawa oczu jest również ciemna ale nie kontrastowa. Włosy w kolorze ciemnych brązów bywają nawet zbliżone do czarnych. Ciemna Jesień jest bardzo wyraźna ale nie kontrastowa. Ciemna Jesień i Ciemna Zima często są mylone. Jak rozpoznać Jesień od Zimy?? Jesień i Zima różnią się temperaturą gdzie Ciemna Jesień ma wyraźnie więciej ciepła w wyglądzie. Ciemna Jesień i Ciema Zimatypami siostrzanymi i mogą sobie pożyczać niektóre kolory z palety barw. Poniżej znajdują się przykłady słynnych kobiet i mężczyzn w typie urody Ciemnej Jesieni i przykładowe kolory.

Najlepsze kolory to ciepłem, najciemniejsze o mocnym nasyceniu kolory z palety barw Jesieni i pożyczamy kilka chłodnych barw od Ciemnej Zimy.

Niekorzystne kolory: przygaszone, pastelowe, intensywne, jaskrawe, miętowa i jabłkowa zieleń, pudrowy róż, łososiowy, żółty cytrynowy, czysta i śnieżna biel

 

 

 

Analiza kolorystyczna jest cenną informacją i podpwiedzią ale nie wyrokiem. Jeśli masz swoje ulubione kolory, a nie występują one w Twojej palecie kolorystycznej to nie jest powód do zmartwień. Wystarczy, że "mniej korzystny kolor" odsuniesz na dalszy plan tzn., że założysz go dalej od twarzy np. jako spodnie, spódnice czy dodatki itp. Baw się kolorem i eksperymentuj ale pamiętaj aby się ubrać, a nie przebrać 🙂

Nie zapominaj również, że ubiór powinien być dopasowany do Twojego charakteru, stylu życia czy wykonywanej pracy.

 

Analiza kolorystyczna

Pogłębiona analiza kolorystyczna do 12 typów

Typ kolorystyczny Wiosna – Jasna, Ciepła, Czysta

Typ kolorystyczny Lato – Jasne, Zgaszone, Chłodne

Typ kolorystyczny Zima – Ciemna, Chłodna, Czysta

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *