Kategorie
Poradnik Spis wiedzy

Biustonosz – Jak się mierzyć i dobrać rozmiar??

 

Jak dobrać biustonosz

Nie uwierzycie ale według statystyki 80% Polek nosi źle dobrany biustonosz. Pytanie dlaczego?? Przecież to jedna z podstawowych części kobiecej garderoby!! 

Mam nadzieje, że po mojej notatce statystyki ulegną zmianie 🙂

Masz czasem uczucie,że coś jest nie tak z Twoim biustem??

A może piersi uciekają z biustonosza górą, dołem lub bokiem??

Obwód biustonosza podjeżdża na kark, ramiączka wpijają się w skórę??

Często bolą Cię plecy, ramiona lub kark, a ulgę odczuwasz dopiero kiedy zdejmujesz w końcu to koszmarne narzędzie tortur… 

To zdecydowanie znak, że powinnaś poszukać nowego biustonosza, w prawdłowo dobranym rozmiarze.

Niemożliwe?? Oczywiście, że możliwe!! Na pewno odnajdziesz biustonosze odpowiedni dla Siebie!!

 

Czy wiesz, że podstawą dobrze dobranego rozmiaru jest obwód biustonosza?? Tak dokładnie. To właśnie on powinien przylegać mocno do ciała, aby to na nim spoczywał ciężar piersi, a nie na ramiączkach. Należy wybrać ciasny obwód i nie martwć się o rozmiar miseczki, bo jest szeroki wybór.

Dobrze dobrany biustonosz czyni niemal cuda 🙂 Od razu poczujesz się o kilka kilo szczuplejsza, Twoja sylwetka stanie się zdecydowanie smuklejsza, wzrośnie Twoja pewność siebie. Piersi będą zawsze na właściwym miejscu i będą miały ładny kształt. Będziesz zdrowsza i zdrowsze będą Twoje piersi.  

Magiczym kluczem przed dokonaniem zakupu biustonosza jest prawidłowe zmierzenie się i odnalezienie swojego rozmiaru w tabeli z rozmiarami (tabele znajdziesz poniżej).

Rozmiar biustonosza w rozmiarówce mają oznaczenia liczby i litery np. 75D, 80B itp. Gdzie liczba oznacza obwód pod biustem, a literka wielkość miseczki.

Na całym świecie istnieją różne systemy rozmiarów biustonoszy, a ogólny sposób ustalania rozmiaru jest podobny w większości z nich.

Post obejmuje:

  • Jak prawidłowo dokonać pomiaru?? (trzy metody uzyskania pomiaru)
  • Jak sprawdzić czy biustonosz dobrze leży?? 
  • Źle dobrany biustonosz – objawy złego dopasowania.
  • Pielęgnacia bustonosza.


Jak prawidłowo dokonać pomiaru??


1. Metoda pomiaru centymetrem krawieckim??

Do określenia rozmiaru potrzebne będą dwie liczby: obwód pod biustem i obwód w biuście. Pierwszy pomiar to obwód pod biustem, drugi to obwód w biuście.

obwód pod biustem mierzymy ciasno, na wydechu,  centymetr krawiecki układamy bezpośrednio pod piersiami, dbając by znajdowała się na tym samym poziomie z przodu i z tyłu.

obwód w biuście mierzymy na stojąco, w biustonoszu  miekki, bez usztywnień. Najlepszy będzie biustonosz, który dobrze zbiera i podnosi biust (rysunek 1). Panie, które posiadają mało jędrne piersi, powinny mierzyć obwód w biuście, pochylając się w przód (rysunek 2). Taki pomiar wykonujemy zawsze w biustonoszu! W tym przypadku nie ściskamy mocno centymetra.

                     

UWAGA: pamiętajmy, że od obwodu w biuście odejmujemy obwód pod biustem. To nie jest dokładnie ta sama liczba, co obwód pod biustem w centymetrach!! 

Od zmierzonego obwodu pod biustem w centymetrach odejmujemy 3 lub 5 cm (przy rozciągliwych materiałach nawet 10), a następnie go zaniżamy, jeśli trzeba, do najbliższego rozmiaru pod biustem. Rozmiar pod biustem to liczba np. 70, 75, 80 (zawsze wielokrotność liczby 5) itp. Jeśli np. uzyskamy obwód 92 cm, w większości firm powinny nam odpowiadać biustonosz z obwodem 85. 

np. 92 – 5 = 87 (zaokrąglamy w dół) = 85

Dlaczego zaniżamy?? Ponieważ obwód w biustonoszu się rozciąga, a centymetr krawiecki nie!!

Aby określić rozmiar biustonosza, po zmierzeniu się pod biustem trzeba zmierzyć obwód w biuście. Obwód w biuście będzie potrzebny do określenia rozmiaru miseczki.

A więc rozmiar biustonosza składa się z dwóch części: rozmiar pod biustem np. 80 i rozmiar miseczki np. D, który jest wyliczany na podstawie różnicy między obwodem w biuście, a rozmiarem pod biustem. Różnicom tym według tabeli odpowiadają różne rozmiary miseczek.

Mamy już wynik, co dalej??

Jeśli mamy już rozmiar pod biustem i  pomiaru w biuście, mamy już wszystkie dane, by poznać swój rozmiar biustonosza.

Odczytujemy wynik z tabeli:

Tabela rozmiarów POLSKICH (niektórzy producenci mogą mieć własne tabele rozmiarowe) (Kliknij w tabele aby ją powiększyć)

 

Tabela rozmiarów BRYTYJSKICH 

W pierwszej kolumnie jest wartość odnosząca sie do obwodu pod biustem i jest to wielokrotność liczby 5 i rozpoczyna się od 60 (rozmiary w centymetrach). Wielokrotność liczby 2 zaczyna się od 28 i jest obwodem według rozmiarówki brytyjskiej. Obwód o polskim oznaczeniu 60 odpowiada obwodowy brytyjskiemu o oznaczeniu 28. Różnica wynika ze stosowanych innych systemów metrycznych w podanych krajach.

Brytyjskie romiary miseczek wzrastają co 2,5 cm, a europejskie rozmiary co 2 centymetry. (Kliknij w tabele aby ją powiększyć)

 

2. Możemy także zmierzyć się taśmą brafitterską.

Pomiar taśmą brafitterską to także bardzo wygodny sposób ustalenia rozmiaru. Jak się nią posługiwać??

– Mierzy się pod biustem, bez ściskania się taśmą, odczytujemy na taśmie rozmiar pod biustem np. 75.

– Odwracamy taśmę na drugą stronę i mierzymy się w biuście. Na odcinku, w którym znajduje się nasz wynik, widoczna jest lista rozmiarów. Wybieramy z nich ten, który pasuje do naszego rozmiaru pod biustem np.: jeśli rozmiar pod biustem to 75 a obwód w biuście to 93 to rozmiar biustonosza wynosi 70

3. Metoda kalkulatora rozmiarów.

Zamiast liczyć i szukać w tabeli, można skorzystać z kalkulatora rozmiarów. Do kalkulatora wpisuje się wartości obwodów pod biustem i w biuście – dokładnie takie, jakie wyszły z pomiarów. Niczego nie odejmuj ani nie zaokrąglaj – kalkulator zrobi to za nas i poda rozmiar biustonosz.

Na stronach internrtowych różne firmy mają swoje kalkulatory, które podają rozmiary konkretne pod swoje produkty.

Pomiary to dopiero punkt wyjścia.
Przy doborze rozmiaru pod biustem wiele zależy od: wielkości biustu, od noszonego dotychczasowego rozmiaru biustonosza, od indywidualnej wrażliwości skóry. Dlatego pamiętajmy, że nasz pomiar to dopiero punkt wyjścia do dobrania właściwego rozmiaru, o którym zadecyduje dopiero przymiarka biustonosza.

Rozmiar, który uzyskamy metodą odejmowania,taśmy brafitterskiej czy za pomocą kalkulatora, jest jedynie wstępny. Bardzo często zdarza się, że dwie osoby o takich samych wymiarach powinny nosić biustonosz w dwóch różnych rozmiarach. Wiele zależy też od budowy ciała, kształtu i kondycji piersi. 


Jak sprawdzić czy biustonosz jest prawidłowo dopasowany??

Układamy biust w miseczce – będzie łatwiej jeśli pochylimy się lekko do przodu. Od strony pachy podnosimy pierś i przesuwamy ją do środka przodu. Robi się to w ten sposób, że odginamy kciukiem fiszbinę z boku, od strony jednej z piersi. Mianowicie  kciukiem lewej dłoni odginamy fiszbinę pod lewą pachą. Jeśli biustonosz ma fiżbiny układamy je tuż pod piersiami. Prawidłowo dopasowana miseczka obejmuje całą pierś, a linia biustu jest gładka.

Dopasowujemy odpowiednią długość ramiączek. Regulacja odbywa sie zawsze na założonym biustonoszu. Ramiączka powinny być na tyle krótkie, by piersi były uniesione, lecz nie tak by boleśnie wpijać się w ramiona. Nie mogą być też za luźne żeby nie opadały.

Upewniamy się czy na mostku (to ta część łącząca miseczki z fiszbinami) biustonosz idealnie przylega do ciała. Patrzymy z przodu i z boku czy nic nie odstaje. Ważne jest też to aby piersi były roździelone wtedy tworzy się tzw. "dolinka"

Odpowiednio regulujemy tył, sprawdzamy czy się nie unosi do góry lub nie opada. Pamiętamy, że gdy biustonosz jest nowy zawsze zapinamy go na pierwszą haftkę (najbliżej brzegu pasa). Prawidłowo dopasowany obwód powinien przylegać do ciała dość mocno. Powinien znajdować się na tej samej wysokości z przodu i z tyłu.

Upewniamy się czy fiżbiny układają się zgonie z linią piersi. Ta linia znajduje się mniej więcej na środku pachy. Prawidłowo dobrana fiszbina jest niewyczuwalna.

Podnosimy ręce do góry sprawdzamy czy biustonosz zostaje na swoim miejscu czy nie przesywa się w góre. Możemy zrobić kilka energicznych ruchów, skłony, przysiady, podskoki albo trochę potańczyć – jak kto woli 🙂

Jeśli biustonosz nadal dobrze leży i wszystko jest na swoim miejscu, to proponuję założyć na niego bluzkę wtedy możesz ocenić czy biustonosz nadaje piersiom ładny kształt.

Jeśli nadal jesteś zadowolona to gratuluję dokonałaś świetnego wyboru 🙂

 

Źle dobrany biustonosz – objawy złego dopasowania

Niewłaściwy obwód i nieodpowiednia wielkość miseczki.

Ustawiamy się bokiem do lustra i sprawdzamy, czy profil piersi jest gładki i nie wystaje ponad krawędź miseczki. Jeżeli zauważamy efekt wylewania się biustu, fałdki pod pachami, wybieramy biustonosz z większymi miseczkami i mniejszym obwodem, tak aby pomieścił całą pierś.


Uwaga!! Biustonosz za luźny pod biustem nie podtrzymuje piersi. Nie powinien jednak także być zbyt ciasny!! Zbyt mały rozmiar pod biustem, czyli za ciasny obwód jest przede wszystkim niewygodny. Oprócz dyskomfortu i bólu może także wywoływać zaburzenia gastryczne, uciskając żołądek, zaburzać przepływ limfy. Gdy kobieta nosi biustonosz tak ciasny, że nie może wziąść głębokiego wdechu może to dopowadzić do niewydolności oddechowej. Jeśli biustonosz ma zbyt ciasny obwód, gdy go zdejmiemy, na skórze wokół żeber pozostają sinoczerwone ślady.

 

Nieodpowiednio dopasowana miseczka.  

Ustawiamy się bokiem do lustra i sprawdzamy, czy profil piersi jest gładki i nie wystaje ponad krawędź miseczki. Jeżeli zauważymy wylewający się biustu czy fałdki pod pachami to musimy przymierzć biustonosz z większymi miseczkami, tak aby pomieścił całą pierś.

Zbyt mała miseczka to taka, która nie obejmuje całej piersi. W za małych miseczkach piersi często nie są rozdzielone – stykają się ze sobą pośrodku, a mostek stanika wyraźnie odstaje od naszego mostka. Piersi wyglądają jakby biustonosz je przygniatał. Często tworzy się wybrzuszenie nad górną krawędzią miseczek. W za małych miseczkach fiszbiny często leżą na piersiach z boku lub wchodzą na piersi od dołu, zamiast przylegać do ciała wokół piersi.

Gdy miseczki są za małe, piersi często wydostają się z nich przodem albo z boków, tworząc bardzo wydatne wałeczki tłuszczu pod pachami, a nawet tworzą tzw. „motylki” za pachami na plecach.

Uwaga!! Jeśli w twoim biustonoszu piersi robią się lekko spiczaste, a ich czubki są skierowane w dół, ma on za małą miseczkę. Jeśli miseczka wydaje się obejmować pierś, ale na brodawce jest w niej trochę pustego miejsca, to również oznacza, że miseczka jest za mała – a nie za duża, jak mogłoby się wydawać.

Za duża miseczka to taka, której górna krawędź nie przylega gładko do skóry, gdy stoimy prosto. Jeśli materiał na górnej linii miseczki wyraźnie się fałduje, jest ona za duża.

Źle dobrany obwód biustonosza. 

Idealnie dopasowanym obwód biustonosza powinien płasko przylegać do ciała na całym bowodzie klatki piersiowej, na równej wysokości z przodu i z tyłu oraz powinien dawać największe wsparcie dla biustu. Jeżeli zapięcie ucieka w górę, a pas przesuwa się na ciele, to obwód jest za luźny. Wtedy wybieramy mniejszy rozmiar pod biustem. 

Uwaga!! Za luźny obwód nie zapewnia podtrzymania biustu i powoduje, że cały ciężar biustu zaczyna spoczywać na ramiączkach. Skutkuje to uciskiem na naczynia krwionośne w ramionach i nerwy, powoduje migreny oraz prowadzi do zwyrodnień kręgosłupa w części szyjnej i piersiowej. Źle podtrzymane piersi opierają się o brzuch. Skóra dolnej części piersi na pewnym odcinku przylega do skóry pod piersią i to sprawia, że skóra pod piersiami często się poci i odparza (zaczyna przybierać sinoczerwony kolor). Biustonosz w za szerokim obwodzie pod biustem u kobiety o dużym biuście również pozostawi ślady na skórze, ale będą one się znajdowały przeważnie na plecach za pachami. W przodzie ślad po obwodzie będzie odciśnięty na brzuchu, a nie pod piersią.


Ramiączna się wrzynają.

Dobrze wyregulowane ramiączka nie podniosą ciężaru piersi. Jeśli pojawiły się odciśnięte czerwone ślady lub taśma wrzyna się w ciało, to najpierw zwiększamy ich długość. Jeśli to nie pomaga, zmniejszamy obwód pod biustem. Można zrobić test: zsuwamy oba ramiączka i sprawdzamy, co się dzieje z biustonoszem – dobrze dobrany powinien pozostać w tym samym miejscu.

Za krótkie ramiączka to takie, które sprawiają ból i wpijają się w skórę na ramionach. Jeśli kobieta ma duży (ciężki – np. w czasie karmienia) biust, a noszony biustonosz ma zbyt duży rozmiar pod biustem, to ramiączka również będą się boleśnie wrzynały w ramiona. Jest to znak, że należy dobrać biustonosz o mniejszym rozmiarze pod biustem, a nie poluzować ramiączka 😉

Ramiączka opadają.

Jeśli ramiączka stale opadają z ramion pomimo regulacji ich długości, a jednocześnie obwód biustonosza podsuwa się na plecy do góry (lub miseczki nasuwają się na piersi) – zmniejszamy rozmiar obwodu biustonosza. Jeśli obwód jest dobrany odpowiednio, to zwracamy uwagę na model biustonosza. Niektóre, np. bardotka, mają szerszy rozstaw ramiączek, wtedy najlepiej jest wypróbować inny model.

 

Pielęgnacja biustonosza

Aby biustonosz długo służył, powinien być odpowiednio pielęgnowany. 

Oto kilka wskazówek:

1. Zanim zaczniemy nosić biustonosz, proponuję go najpierw uprać. W materiałach jest pewna ilość chemikaliów, które pozostały w nim z procesu produkcji (m.in. preparaty lekko usztywniające materiał, które mogą powodować podrażnienia skóry).

2. Gdy nosimy biustonosz przez cały dzień, najlepiej kolejnego dnia go nie zakładać. Materiał będzie miały czas na powrót do stanu wyjściowego, a biustonosz dużej pozostanie w dobrej kondycji.

3. Biustonosze pierzemy ręcznie, w wodzie o temperaturze maksymalnie 40°C. Nie wolno używać płynów do płukania – niszczą elastyczne części biustonosza, powodując utratę elastyczności oraz szarzenie.

4. Jeśli już decydujemy się na wypranie biustonosza w pralce musimy pamiętać, że tracimy w ten sposób gwarancję. Jeśli jednak biustonosz ma zostać uprany w pralce należy go zapiąć i włożyć do małej poszewski lub do specjalnego siatkowego woreczka do prania bielizny i zapiąć poszewkę/woreczek. W ten sposób unikniemy uszkodzenia bielizny oraz pozaciągania innych ubrań znajdujących się w pralce przez haftki biustonosza. Tak, jak w przypadku prania ręcznego temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C i nie stosujemy płynu do płukania.

5. Miseczki usztywniane gąbką dobrze jest po praniu, przed rozwieszeniem, lekko naciągnąć, by się nie skurczyły.

6. Miseczki biustonoszów z usztywnianymi miseczkami, gdy wkładamy je do szuflady, dobrze jest wypchać np. skarpetkami, to powinno je zabezpieczyć przed „łamaniem się” usztywnienia.

 

Biustonosze traktowane w ten sposób będą miały dłuższy okres użytkowania i długo zachowają piękny wygląd.
Teraz gdy wszystko już wiesz na temat biustonosza, zakupy będą o wiele łatwiejsze 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *