Kategorie
Poradnik Spis wiedzy

Jak dopasować męski garnitur??

 

 

Garnitur to część garderoby, jaką każdy mężczyzna powinien mieć w szafie. Garnitury różnią się między sobą krojem, przeznaczeniem, tkaniną, kolorem jednak zawsze muszą być dobrze dopasowane. Dobrej jakości tkanina, dobrany garnitur do sytuacji, czy pory roku nie odwróci uwagi od źle dopasowanego garniuru. Aby wyglądać świetnie muszą być spełnione wszystkie powyższe warunki.

Na perwszym miejscu kierujemy się zarówno dobrej jakości tkaniną jak i tym jak garnitur leży. Bo co to za fantastyczny garnitur, który jest idealnie skrojony jak jest wykonany z poliestru, który świeci się w ciemniści. No dobrze tkaninamy zajmiemy się innym razem teraz najważniejsze jest dopasowanie 🙂

Co zrobić aby garnitur nie był za duży lub za mały?? Na co zwrócić uwagę żeby nie popełnić błędu?? Co zrobić aby mieć idealny garnitur?? Jesli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania i dowiedzieć się szczegółów to zapraszam do lektury 🙂

Zanim pobiegniesz na zakupy przygotuj się odpowiednio.

Po pierwsze musisz mieć ze sobą buty. Najlepsze to będą te, które będziesz nosił do garnituru – półbuty. Tylko proszę nie adidasy czy inne sportowe cudeńka 😉

Po drugie koszula. Najlepiej jasna, klasyczna przy której będą widoczne wszystkie dopasowania garnituru.

Po trzecie krawat – najlepiej tradycyjny.

Po czwarte osoba, która obiektywnym i szczerym okiem oceni jak wyglądasz.

Teraz możemy iść na zakupy 🙂

Aby dokonać oceny dobrego dopasowania marynarki zakładasz ją i zapinasz. Musisz stanąć w pozycji wyprostowanej w dość naturalny sposób z rękami opuszczonymi w zdłóż tułowia.

Dalsze instrukcjie opiszę poniżej.

 

MARYNARKA

 

Aby dobrze dopasować marynarkę w pierwszej kolejności po założeniu należy ją zapiąć i stanąć swobodnie. I co dalej??

Spoglądasz na:

 

Ramiona

Linia ramion powinna być gładka na barkach. Jeśli marynarka jest za duża w ramionach faluję się, a jeśli jest za wąska ciągnie ramiona. Zbyt wąska marynarka w ramionach będzie się marszczyła w ramionach i w talii, natomiast zbyt szerokie ramiona spowodują, że marynarka będzie odstawała od klatki piersiowej.

 

Rękawy

W rękawie istotne jest dopasowanie w główce rękawa (okrągła górna część), krój rękawa oraz długość. Dobrze dopasowane rękawy powinny swobodnie opadać w dół, tworząc gładką linię. Nie powinny marszczyć się tuż przy linii ramion, ani poniżej tej linii.

 

 

 

Kołnierz

Kołnierz powinien w miarę ściśle i równo przylegać do kołnierzyka koszuli, nie powino być między nimi odstępu. Bywa też tak, że materiał pod kołnierzem marszczy się tuż poniżej jego linii tworząc niepotrzebne fałdy. Kołnierzyk koszuli powinien być widoczny na 1- 1,5 cm ponad kołnierz marynarki. Jeśli kołnierzyk koszuli jest zupełnie schowany lub mocno wysunięty, to już jest gafa.

 

 

Plecy

Marynarka powinna delikatnie przylegać do pleców, na tkaninie nie mogą tworzyć się fałdy – pionowe i poziome. Jeśli na plecach tworzą się fale i pojawia się nadmiar materiału to znaczy, że marynarka jest za duża. Natomiast jeśli pojawiają się marszczenia przy podkroju rękawa to znak, że marynarka jest za mała.

 

Długość rękawa

Długość rękawów marynarki sprawdzamy z opuszczonymi rękami i z dobrze dopasowaną koszulą z długim rękawem z zapiętym mankietem. Rękaw marynarki powinien kończyć się około 2 cm ponad przegubem nadgarstka, gdzie mankiet koszuli powinien z niego wystawać około 1,5 – 2 cm.

Częstym błędem są zbyt krótkie rękawy odsłaniają cały mankiet koszuli lub zbyt długie, które całkowicie go zasłaniają.

 

 

Długość marynarki

Marynarka powinna dzielić sylwetkę na dwie części (bierzemy pod uwagę długość od kołnierzyka do obuwia). W klasycznym garniturze marynarka powinna zakrywać pośladki, a kończyć się w miejscu gdzie zaczynają się uda. Cięcia w tyle marynarki nie powinny się rozchodzić. Oczywiste już jest, że jak się rozchodzą to znak, że marynarka jest nie odpowiednia.

Fajnym sposobem na dobrą ocenę długości marynarki jest aby chwycić za jej dolną krawędź zgiętymi palcami wyprostowanej dłoni. Jeśli marynarka jest zbyt krótka to sięga powyżej linii zgiętych palców, a jeśli jest zbyt długa – poniżej.

 

 

Klatka piersiowa – klapy marynarki, dopasowanie przodu marynarki

Po zapięciu marynarki sprawdzamy czy klapy nie rozchodzą się na boki, powinny one głodko przylegać do klatki piersiowej. Jeśli wyłogi (klapy) się załamują lub odstają świadczy to o tym, że marynarka jest w nieodpowiednim rozmiarze. Ważną sprawą jest szerokość klap, powinna ona współgrać z szerokością krawata. Klapy i krawat powinny być dopasowane do sylwetki. Panowie o masywnej budowie powinni zakładać marynarki o szerszych klapch, natomiast węższe są odpowiednie dla panów szczupłych. W przypadku gdy ramiona są bardzo wąskie, delikatnie szersze klapy optycznie je poszerzą.

 

 

Dopasowanie marynaki w talii

Idealnie dopadowana marynarka gładko układa się po jej zapięciu. Guzik zapinany w marynarce powinien znajdować się w okolicach talii. Dlaczego napisałam guzik?? Przecież w marynarkach są guziki (jeden, dwa lub trzy). Otóż w marynarkach zapinanych na dwa guziki, zapinamy tylko górny, natomiast w tych na trzy zapinamy środkowy, a ten na jeden to chyba widomo 🙂 W tym miejscu materiał w marynarce powinien być głaski, nie może odstawać, ani marszczy się lub ciągnąć. Marynarka nie powinna naprężać się w talii, ani luźno odstawać, ani rozchodzić w dolnej części. W źle dopasowanej marynarce po zapięciu jej na pierwszy guzik materiał układa się w na kształt „X”.

 

 

 

SPODNIE

 

Szerokość i długość nogawek

W spodniach długość jak i szerokość ma znaczni. Jeśli chodzi o szersze spodnie mogą być dłuższ, natomiast przy węższych spodniach mogą mieć krótsze nogawki. Nogawki w wąskich spodniach mogą delikatnie stykać się z cholewką buta, nogawki średniej szerokości powinny swobodnie opadać z przodu i na bucie tworzy tylko jedną załadkę, a z tyłu nie załamując się sięgać do połowy cholewki. W spodniach o szerokich nogawkach mogą zakrywać prawie całą przyszwę buta i z tyłu sięgać obcasa. Aby wyznaczyć odpowiednią długość spodni kieruj się estetyką. Jeżeli materiał układa się naturalnie, na dole tworzy się jedna zakładka to informacja o prawidłowej długości. Natomiast jeżeli materiał marszczy się, a na dole pojawia się wiele zakładek wyglądających jak harmonijka, tył jest przydeptywany, wybierz inny rozmiar lub oddaj spodnie do skrócenia.

Istotną sprawą są skarpetki. Należy załóżyć na tyle długie aby w żadnej sytuacji nie były widoczne gołe łydki. Skarpetki najlepiej dobrać pod kolor spodni lub butów.

 

 

Siedzenie spodni – pośladki i biodra

Spodnie do garnituru powinny być dobrze dopasowane w ten sposób aby delikatnie podkreślały pośladki i biodra. Za luźne spodnie będą z tyłu tworzyć workowaty kształt, będą marszczyć się zarówno na pośladkach jak i na udach. Za wąskie spodnie będą spłaszczać i opinać pośladki.

 

 

 

Dodatki

 

Krawat

Krawat powinien sięgać do klamry paska, a jego szerokość powinna być zbliżona lub odpowiadać szerokości klap marynarki.

Spinki do mankietu

Biżuteria powinna ze sobą wpółgrać. Spinki powinny pasować do tarczy zegara czy sygnetu.

Zegarek

Do garnituru najlepiej pasują wizytowe modele zegarków ze skórzanym paskiem. Pasek ma pasować do paska od spodni i butów, a tarcza zegara do reszty birzuterii.

Pasek do spodni

Pasek powinien pasować do pozostałych elementów stylizacji kolorem, szerokością i charakterem. Do garnituru należy założyć wąski, klasyczny pasek z prostokątną klamrą z naturalnej skóry. Klamra ma pasować do reszty biżuterii, a pasek kolorystyczne do obuwia i paska w zegaru.

Poszetka

Poszetka to chusteczka, którą nosi się w brustaszy (kieszonka) i dobiera się ją jako dopełnienie całej stylizacji. Powinna być spójna kolorystyczne z całościa ale nie taka sama jak krawat.

Obuwie

Najlepszy wybór to dobrej jakości klasyka i bardzo ważne muszą być wiązane. Kolor jak wiemy ma współgrać z resztą dodatków albo raczej te dodatki mają współgrać z butami 🙂

 

Powyższe wskazówki są podstawowymi informacjami, które każdy mężczyzna powinien wiedzieć jeśli chce mieć odpowiednio dopasowany garnitur. Jeśli chcesz wiedzieć więcej pisz śmiało chętnie udzielę więcej informacji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *