Kategorie
Analiza kolorystyczna Poradnik Spis wiedzy

Analiza kolorystyczna

 

 

Dlaczego w niektórych kolorach wyglądamy świeżo i promiennie, a w innych smumutno i nie wyraźnie?? Dlaczego tak się dzieje?? Czym powinniśmy się kierować przy wyborze kolorów naszej garderoby?? Jak unikać wpadek podczas farbowania włosów, doboru makijażu czy dodatków?? Czy szukałeś/aś odpowiedzi na te pytania??

Odpowiedzią na to pytanie jest określenie własnego typu kolorystycznego i dobranie indywidualnej palety barw. Analiza kolorystyczna jest punktem wyjścia do odnalezienia własnego stylu.

Analiza kolorystyczna jest głównym narzędziem pracy stylistów i wizażystów. Dzięki niej w prosty sposób możemy podkreślić atuty naszej urody, wyglądać świeżo, a nawet odjąć sobie kilka lat. Na czym polega dobór kolorów i dlaczego jest to takie ważne?? Na czym polega analiza kolorystyczna??

W tym poście nie tylko otrzymasz odpowiedź na powyższe pytania ale dodatkowo dowiesz się jak przeprowadzić analizę kolorystyczną domowym sposobem.

Analiza kolorystyczna oparta jest na analizie kolorów Johannesa Ittena. Zaobserwował on, że wśrów studentów malujących te same sceny jedni użyli ciepłych kolorów, a drudzy zimnych. Odkrył, że studenci którzy malowali ciepłymi barwami mieli blond włosy, złocistą cerę i ciemne oczy w ciepłych odcieniach. Natomiast druga grupa miała popielate włosy, porcelanową cere i tęczówki w zimnym kolorze. Zasugerował, że na podstawie kolorystyki każdego człowieka można przyporządkować do jednej z czterech grup. Do opisu tych grup posłużyły mu pory roku.

Tak więc do analizy kolorystycznej stosuje się cztery pory roku: wiosne, lato, jesień i zimę. Każda z tych typów urody ma przypisaną paletę barw.

Podstawą do określenia jaki posiadasz typ urody jest odpwiedź na pytanie:

 
  • Jaki jest Twój kolor cery (bez opalania)??
  • Jaki jest Twój kolor oczu??
  • Jaki jest Twój kolor włosów??

Na początek musimy ocenić czy jesteśmy typem ciepłym czy zimnym

Możemy to sprawdzić domowym sposobem – jest to bardzo ogóny sposób i mało profesjonalny ale przyblizy Ciebie do oceny jakim jesteś typem ciepłym czy zimnym.

Oceny dokonujemy na podstawie naturalnego wyglądu: bez makijażu i bierzemy pod uwagę naturalny kolor włosów. Panowie ten punkt możecie pominąć 😉

Co będzie potrzebne do oceny typu urody:

  • lusterko
  • gumka do włosów
  • srebrna i złota folia – jeśli nie masz folii możesz użyć srebrnego i złotego łańcuszka

Naszym naturalnym otoczeniem powinno być naturalne światło, a więc siadasz przodem do okna i patrzysz w lusterko. Przyłóż srebrną folię (łańcuszek) poniżej podbródka, następnie przyłóż złoto. Jeśli jesteś typem ciepłym, złota folia nada Twojej twarzy ciepłej tonacji i ją rozjaśni, a srebrna – odwrotnie. Jeśli jesteś typem zimnym – Twoją cerę rozjaśni srebrna folia, odwrotnie będzie ze złotem.

Jeśli Twoja cera jest w odcieniu lekko żółtawym, brzoskwiniowym, złocistobrązowym lub w kolorze kości słoniowej to jest dla Ciebie sygnał, że to typ ciepły. Możesz mieć piegi i prawdopodobnie łatwo się opalasz. Natomiast jeśli masz jasną skórę jesteś typem chłodnym.

Przyjrzyj się Twoim oczom. Jeśli są błękitne, jasnozielone lub brązowe lub orzechowe to sygnał w stronę ciepła. Jeśli są niebieskie (ciemnoniebieskie), szare lub ciemnozielone jesteś typem chłodnym.

Teraz przyglądamy się włosom. Przypominam, że kierujemy się tylko i wyłącznie naturalnym kolorem. Jeśli mają kolor słomianego blondu, rudego miedzianego brązu czy kasztanowe to mamy typ ciepły, a jeśli są w kolorze popielatego blondu, ciemnego brązu, czerni jesteś typem chłodnym.

Cztery pory roku

Mamy cztery pory roku w tym dwie są ciepłe i dwie zimne. Ciepłe to wiosna i jesień, a zimne to lato i zima. Nie kierujemy sieętu temperaturą powietrza ale światłem!!

WIOSNA – skóra jest w kolorze jasnego bursztynu ze złotymi podtonami, ma tendencje do rumienienia się sprawia wrażenie żywej i rozświetlonej;

JESIEŃ – zawiera złote, brązowe lub pomarańczowe podtony, jest ciemniejsza od Wiosny

LATO – skóra jest blada, słabo się opala, zawiera różowe lub liliowe podtony, sprawia ogólne wrażenie „bezbarwnej;

ZIMA – skóra ma chłodny odcień z różnymi pdotonami, niektóre Zimy są prawie białe, a te z ciemniejszą karnacją mają skórę w chłodnym oliwkowym odcieniu;

Reasumując analiza kolorystyczna opiera się na teorii kolorów, a oddziaływanie barw ciepłych i zimnych nie jest obojętna na naszą cerę. Jeśli pasuje do naszej urody to skóra wygląda świeżo i zdrowo, usta są bardziej zaczerwienione, a w oczach pojawia się blask. Jeśli barwa nie pasuje do naszej urody to wyglądamy na zmęczonych – praktycznie bez wyrazu. Usta są bledsze, a cienie pod oczami są bardziej wyraźne.

Celem analizy kolorystycznej jest określenie typu urody i odnalezienie indywidualnej palety barw, która będzie współgrała z odcieniem Twojej skóry, włosów i oczu. Dzięki temu już nigdy nie będziesz wyglądać na osobę, która jest zmęczona. Dobranie odpowiedniej garderoby czy dodatków nie będzie już stanowiło żadnego problemu.

Pogłębiona analiza kolorystyczna do 12 typów

Typ kolorystyczny Wiosna – Jasna, Ciepła, Czysta

Typ kolorystyczny Lato – Jasne, Zgaszone, Chłodne

Typ kolorystyczny Jesień – Zgaszona, Ciepła, Ciemna

Typ kolorystyczny Zima – Ciemna, Chłodna, Czysta

 

2 odpowiedzi na “Analiza kolorystyczna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *