Pogłębiona analiza kolorystyczna do 12 typów

 

 

W poprzednim poście analiza kolorystyczna zawarłam podstawowe informacje na temat czterych typów kolorystycznych. Teraz zagłębimy się i poszerzymy wiedzę do 12 typów kolorystycznych.

Wiemy już, że analiza kolorystyczna oparta jest na analizie kolorów ekspresjonisty Johannesa Ittena, który zasugerował, że na podstawie kolorystyki każdego człowieka można przyporządkować do jednej z czterch grup. Do opisu tych grup posłużyły mu cztery pory roku : wiosna, lato, jesień i zima gdzie każdy z tych typów urody ma przypisaną paletę barw.

W przyrodzie 4 pory roku przybierają różne barwy, odcienie i nasycenie koloru. Dlatego każdy typ kolorystyczny jest dopasowany do każdego etapu danej pory roku. Np. Fenololdzy dzielą wiosnę na przedwiośnie, pierwiośnie i pełną wiosnę.

Przedwiośnie

Przedwiośnie jest to zaranie wiosny. W tym czasie na łąkach zakwitły zawilce i sasanki. Zakwitły również modrzewie, wierzby, forsycje. Na niebie możemy zobaczyć powracające bociany, ujawniaja się sarenki i jaskółki.

Pierwiośnie

Po przedwiośniu następuje pierwiośnie, czyli czas gdy kwitnąca przyroda zaczyna w pełni cieszyć oczy. To czas pierwiosnków, kaczeńców, borówek, porzeczek i poziomek. Łąki stają się zielono – żółte z udziałem jaskrów lub mleczy. Głogi okrywają się białym kwieciem, Drzewa zaczynają się zielenić, widzimy pierwsze listki brzóz, dębów oraz lipy.

Pełnia wiosny

Maj to czas prawdziwej eksplozji w świecie roślin i ich pięknych barw. Kwitną drzewa, które wcześniej rozwinęły pierwsze liście np. kasztanowce, bzy sosny, klony, jawory itp. W runie leśnym rozwinęły pąki mącznica, żarnica i konwalie majowe. Z wysokich traw, trzcinowisk, zalośli dobiegają odgłosy ptaków. Na przełomie maja i czerwca rodzą się młode sarny jelenie, łosie i żubry.

 

Każda nazwa podstawowych typów urody odpowiada porze roku. Palety barw dla tych typów kolorystycznych indywidualnie pasuje do kolorów, które występują za oknami podczas poszczególnych pór roku.

Wiosenne kolory są słoneczne i nasycone, takie jak rozkwitająca przyroda. Letnie są delikatne i wypłowiałe, tak jakby wypaliło je słońce. Jesienne są ciepłe ale również zgaszone, jak jesienne liście. Zimowe są lodowate, nasycone z dużą ilością niebiekiego – zniebieszczone, jak światło odbijajacie się od śniegu.

Wiemy, że początek lata ma pewne naleciałości wiosny. Kolory jeszcze są nasycone, jest mnóstwo kwiatów, soczysta zieleń jeszcze nie wyblakła od słońca. Koniec lata będzie zbliżał się w stronę jesieni. W ten sposób zostały wyszczególnione 3 podtypy do każdego podstawowego typu kolorystycznego.

Pojawia się pytanie jak wyróżnić 12 typów kolorystycznych?? Otóż do każdej z pór roku (wiosna, lato, jesień, zima) zostały przypisane po 3 podtypy, a pochodzą one z atrybutów koloru. Określniki te są podstawą do oceny naszej urody i pozwalają opisać każdy kolor.

Typ urody mieszny nie istnieje!!

Atrybuty koloru to:

 • odcień – określa temperature koloru (czy jest chłodny czy ciepły). W urodzie chłodnej dominują pigmenty o zabarwieniu różowym lub niebieskim. Wizerunek ciepły to taki, w którym przeważają pigmenty o zabarwieniu żółtym lub pomarańczowym;

 • walor – określa czy kolor jest jasny czy ciemny;

 • chromatyczność – określa jakie jest nasycenie koloru.

 

Każda z pór roku posiada atrybuty:

WIOSNA – jasna, ciepła, czysta (kontrastowa)

LATO – jasne, zgaszone (stonowane), chłodne

JESIEŃ  – zgaszona (stonowana), ciepła, ciemna

ZIMA – ciemna, chłodna, czysta (kontrastowa)

 

Z tych trzech atrybutów (odcień, walor, chromatyczność), które zostały przypisane do danej pory roku jeden pełni funkcję dominującą. W każdej z pór roku wyróżnia się 3 podtypy w zależności od przewagi atrybutu. Do każdego z podtypu została przypisana nazwa i pochodzi ona od konkretnej pory roku i decydującego atrybutu.

Jasna Wiosna (Light Spring)
Ciepła Wiosna (Warm Spring)
Czysta Wiosna (Clear Spring)
Jasne Lato (Light Summer)
Zgaszone Lato (Soft Summer)
Chłodne Lato (Cool Summer)
Zgaszona Jesień (Soft Autumn)
Ciepła Jesień (Warm Autumn)
Ciemna/Głęboka Jesień (Deep Auntumn)
Ciemna/Głęboka Zima (Deep Winter)
Chłodna Zima (Cool Winter)
Czysta Zima (Clear Winter)

 

 

 

Pogłębiona analiza kolorystyczna z każdego z 4 typów kolorystycznych wyróżnia 3 podtypy oraz typy siostrzane. Typy siostrzane mają ze sobą wiele wspólnego, mimo że należą do innych pór roku. Zdarza się, że dany typ kolorystyczny może korzystać z palety barw swojego typu siostrzanego.

Dla przykładu:

Jasna Wiosna ma typ siostrzany Jasne Lato. Jasna Wiosna i Jasne Lato są bardzo delikatnym typem urody i powinny nosić pastelowe kolory. Wiosna cieplejsze, a Lato chłodniejsze.

 

Siostrzane typy kolorystyczne:

 
Typy jasneJasna Wiosna i Janse Lato – bardzo delikatne, jasno ubarwione
 
Typy ciepłeCiepła Wiosna i Ciepła Jesień – żółtawa tonacja, bardzo ciepła
 
Typy zgaszoneZgaszone Lato i Zgaszona Jesień – przygaszone, rozmyte
 
Typy czysteCzysta Wiosna i Czysta Zima – nasycone, klarowne
 
Typy ciemne Ciemna Zima i Ciemna Jesień – wyraziste, głęboko ubarwione
 
Typy chłodne Chłodna Zima i Chłodne Lato – niebieskawa tonacja, zimna

 

 

Przedstawione ponieżej typy siostrzane zostały połączone i opisane tymi samymi kolorami. 

 

 

Można zauważyć płynne przechodzenie poszczególnych podtypów kolorytstycznych jeden w drugi. Widoczna jest również różnica w poszczególnych porach roku, która byłaby trudna do zauważenia podczas klasycznej analizy kolorystycznej (bazującej na 4 podstawowych typach).

Należy pamiętać, że typ kolorystyczny z upływem czasu może ulec zmianie. Niewątpliwie proces starzenia powoduje zmiany w naszym wyglądzie. Siwienie zdecydowanie ochładza wizerunek lub traci intensywność, a to wpływa na zmianę typu urody. Przykład Jamie Lee Curtis jako młoda kobieta reprezentowała typ kolorystyczny Czystej Wiosny (Clear Spring), a jako dojżała kobieta stała się Zimną Zimą (Cool Winter).

Podobny efekt można osiągnąć poprzez metamorfozę w zmianie koloru włosów. Bardzo ważne jest jednak, aby taka przemiana była przemyślana, a wybrany typ nie odbiegał mocno od naszego wyjściowego typu kolorystycznego. Dlatego najbezpieczniejsza jest przemiana w typ siostrzany. Należy pamiętać, że przechodząc z jednego typu w drugi nie jest jednak dla wszystkich taki sam. Przykład Dita Von Teese jako młoda dziewczyna była Jasnym Latem (Light Summer), a poprzez metamorfozę stała się Zimną Zimą (Cool Winter). Dita często według wielu kolorystów jest wskazywana jako przykład typowego Cool Winter, niestety jest to błędne. Bo przecież wiemy, że analizę kolorystyczną przeprowadzamy na naturalnym kolorze włosów. Aktualny wizerunek Dity jest inspirowany fascynacją do Burleski, a to nie oznacza że to jej właściwy typ kolorystyczny.

Pamiętajmy, że zmiana koloru włosów nie sprawi że zmienimy swój typ kolorystyczny. Jeśli np. Ciepła Jesień przefarbuje włosy na blond to nie oznacza, że już jest Jasna Wiosną albo Ciemna Zima zmieni kolor włosów na rudy i stanie się Ciepłą Jesienią. Zawsze dużą rolę odgrywa natura, a jej nie oszukamy więc nie dajmy się zwariować 😉

 

Czym charakteryzują się poszczególne typy kolorytstyczne?? Jakie kolory nalepiej pasują?? Tego dowiesz się w kolejnych postach 🙂

 

Analiza kolorystyczna

Typ kolorystyczny Wiosna – Jasna, Ciepła, Czysta

Typ kolorystyczny Lato – Jasne, Zgaszone, Chłodne

Typ kolorystyczny Jesień – Zgaszona, Ciepła, Ciemna

Typ kolorystyczny Zima – Ciemna, Chłodna, Czysta

 

The Style Factory

4 komentarzy

 1. Świetna seria postow na temat analizy kolorystycznej ! 🙂 

  Nie potrafilam sie jednak przyporzadkowac do zadnej z nich, tak jakbym miala po troche z kilku typow 😛 

  Mam zdecydowanie zolty odcien skory, opalenizna zawsze szybko brazowieje, wlosy wygladaja na ciemny blond, w lecie z zoltymi refleksami, ale w zaleznosci od swiatla mam wrazenie ze polyskuja na miedziano. Oczy zielono-niebieskie z zolta obwodka wokol zrenicy. W tescie z zolta chustka, mam wrazenie ze wygladam jak kupa ale duzo wskazuje na cieply typ urody. Jesli chodzi o makijaz to dobrze wygladam w chlodnych, ciemnych,szminkach, a w cieplych zdecydowanie gorzej. 

  Masz moze jakas mysl do ktorego typu naleze? 😉 

  Bede wdzieczna za pomoc 😉 pozdrawiam !

  • Witam, nie ukrywam że ciężko tak z opisu przypasować Ciebie dokonkretnej grupy. Mamy napewno punkt odniesienia – będzie to w stronę ciepła – tak jak to sama zauważyłaś :). Moja propozycja to poeksperymentować z kolorami. Zobaczyć czy będą to bardziej intensywne barwy czy na odwrót. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.